Vodohospodáři na Poličsku odškodní odběratele za znečištěnou vodu

  16:48
Odběratelé pitné vody na Poličsku, kterým z kohoutku zřejmě po několik týdnů tekla kontaminovaná voda, se dočkají kompenzace. Serveru iDNES.cz to potvrdil Zdeněk Šunka, předseda představenstva vodárenské společnosti VHOS.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Jsme si vědomi, že šlo o velmi nepříjemnou věc. Lidem bylo špatně a řadu jich mělo nevolnosti, proto nechceme za žádnou cenu věc zlehčovat,“ řekl Zdeněk Šunka ze společnosti VHOS.

K odškodnění se provozovatel vodovodu na Poličsku odhodlal poté, co hygienici zrušili opatření spočívající v převařování pitné vody, neboť opakované odběry z vodovodní sítě neodhalily žádné bakterie ani viry.

Obyvatelům části Poličky, Květné a Pomezí provozovatel vodovodu odpustí zhruba jednu měsíční fakturaci vodného.

„Je to asi 40 dnů, které chceme kompenzovat. A to od posledního vyhovujícího vzorku v červnu až po odvolání předběžného opatření Krajské hygienické stanice, které lidem doporučovalo převařovat vodu,“ uvedl Šunka.

O jak velkou částku půjde, nedokážou vodohospodáři ještě uvést, obecně však budou u každého odběratele vycházet z průměrné roční spotřeby. Tu pak poníží o jednu dvanáctinu. „Techniku výpočtu budeme ještě upřesňovat,“ doplnil předseda představenstva vodárenské společnosti.

Kompenzace půjdou i jednotlivcům

Ti, co kvůli střevním potížím a průjmovým onemocněním navštívili lékaře, mají šanci i na individuální odškodnění.

„Budeme od postižených lidí požadovat odpovídající doklady, jako jsou lékařské zprávy apod. Zatím jde o jednotky případů, které v současné době řešíme. Chodí nám písemně i emailem,“ řekl Zdeněk Šunka, který si zatím netroufá odhadnout, o jak velké finanční kompenzace půjde. „Budeme to řešit případ od případu,“ doplnil. 

Kolik lidí ve skutečnosti navštívilo s potížemi lékaře, zatím nevědí ani hygienici, odhady jdou do desítek pacientů.

Podle starosty Poličky Jaroslava Martinů jsou kompenzace nezbytným krokem. „Nebylo by správné, kdyby lidé platili za znečištěnou vodu. Považuji to za slušné minimální vyrovnání s lidmi z Poličky,“ zhodnotil krok vodohospodářů starosta Poličky.

Technici nadále intenzivně pátrají po zdroji znečištění, který kontaminoval pitnou vodu v Poličce. Ovšem zatím bez výsledku. S monitoringem podzemních vod v Poličce a okolí v těchto dnech pomáhají i hydrogeologové.

„Přijatá opatření jsou nadstandartní. Odebíráme každý druhý den vzorky, zatím však bohužel neznáme příčinu znečištění. Kamerové zkoušky žádnou vadu ve vrtu ani v kanalizační síti, odkud by eventuálně mohlo znečištění do zdroje proniknout, nezjistili,“ sdělil Zdeněk Šunka.

Ochránit zdroj pomůže i UV lampa

Provozovatel vodovodu se také chystá osadit vydatnější vrt v lokalitě Mánesova UV lampou, která ve vodě eliminuje odolnější bakterie a mikroorganismy. Noroviry, které byly ve vodě prokázány, jsou totiž rezistentní vůči chlóru.

„Ve vodařině nejde o úplnou novinku, jde o vyšší ochranu před znečištěním. Vrt V6 je pro Poličku důležitý, na celkové dodávce vody pro Poličku se podílí z 25 procent. V současné době čekáme na nabídku odborných firem. Náklady se budou pohybovat v řadu statisíců korun,“ uvedl za společnost VHOS předseda představenstva společnosti VHOS, který nevylučuje, že časem dojde k osazení UV lamp i na ostatní vrty.

Jak dlouho bude odstaven méně vydatný vrt V7, do kterého znečištění proniklo, není zatím jasné.