Voda v nádržích je ve většině případů v pořádku

  9:00
I přesto, že na některých přírodních koupalištích se voda zhoršuje, na většině míst je stále vhodná ke koupání. Zvýšená koncentrace sinic a chlorofylu byla zaznamenána například v rybníku Černý na Jihlavsku, u Koněšínské pláže na Dalešické přehradě na Třebíčsku, v jezírku Škodaland v Plzni nebo rybníku Valcha na Klatovsku.

Sinice, koupání, rybník - Sinice, koupání, rybník | foto: Radek Miča

Výskyt sinic a obsah chlorofylou překročil limit v rybníku Rosnička na Svitavsku, a tak zde hygienici zakázali koupání. Koupat se nedá ani v Hejnicích na Liberecku, kde byl překročen indikátor fekálního znečištění. Aktuální informace o kvalitě vody ve volné přírodě jsou k dispozici na webových stránkách krajských hygienických stanic.

Podle hygieniků nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí. Kvalitu vody sledují hygienici jen na vodních plochách, které uvádějí na svých webových stránkách. Na ostatních není kvalita vody monitorována, proto je na nich koupání na vlastní nebezpečí.

Přítomnost sinic můžeme ověřit jednoduchým způsobem sami. Do plastové lahve nabereme vodu a po půl hodině ověříme, zda se zelené částice koncentrují poblíž hladiny. Pokud ano, jde o sinice. Pokud jsou i po tomto čase rovnoměrně rozptýlené ve vodě, jedná se pouze o netoxické řasy.

V Praze by si plavci měli dávat pozor při koupání v koupališti Šeberák a v Hostivaři. Ve Středočeském kraji na písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Jakost vody je v obou sledovaných nádržích zhoršená, může tedy obsahovat sinice, které u citlivějších lidí způsobují kožní vyrážku a při požití i žaludeční potíže.

V Plzeňském kraji jsou nevhodné ke koupání jezírko Škodaland v Českém údolí v Plzni a také už delší dobu rybník Valcha na Klatovsku. Kvalita vody je zde podle hygieniků na čtvrtém stupni pětibodové škály. V Karlovarském kraji varují hygienici před koupáním ve vodní nádrži Skalka a ve Velkém rybníku u Hroznětína. V Ústeckém kraji se sinice vyskytují v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku, kde voda takzvaně kvete, tedy obsahuje hodně fytoplanktonu. Pokud se zde i tak vykoupete, měli byste se podle hygieniků vysprchovat. V Libereckém kraji má vedle Hejnic zhoršenou kvalitu vody Máchovo jezero a Chrastava. V Královéhradeckém kraji jsou to Dolce u Trutnova a v Pardubickém kraji rybník Rosnička, kde hygienici koupání dokonce zakázali. Po vykoupání zde hrozí poškození zdraví. Na Vysočině je nevhodná voda ke koupání v rybníku Černý na Jihlavsku a u Koněšínské pláže na Dalešické přehradě na Třebíčsku. Bez obav se lidé mohou vykoupat v Olomouckém kraji, v Moravskoslezském přetrvává zhoršená kvalita vody ve vodních nádržích Brušperk a Baška na Frýdecko-Místecku.