Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

  8:48
Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš jen odkapává. I zde nedaleko Panenské Rozsíčky na Jihlavsku, kde jedna z největších moravských řek pramení, je jasně vidět, že vody se přírodě nedostává.

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují kusy dna. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Potvrzují to i čísla vodohospodářů. Průtoky řek v Kraji Vysočina jsou výrazně pod dlouhodobým průměrem.

„Například řeka Jihlava je momentálně na osmi procentech dlouhodobého měsíčního průtoku. To už je stav hydrologického sucha,“ potvrzuje po pohledu do statistik Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy.

Situace není lepší ani na dalších tocích. Na stejných číslech se pohybuje taktéž průtok v již zmíněné Dyji. Pouze Svratka je na tom z větších řek v regionu lépe.

„Ta se nyní pohybuje okolo 30 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Je to ale dáno tím, že je nadlepšována z vodní nádrže Vír,“ dodal Chmelař.

Situace je horší zejména na menších vodních tocích a potocích. „Někde se voda zdržuje pouze v tůních,“ uvedl Chmelař.

Doplnit vodojemy bylo potřeba ve čtveřici obcí

Úbytek vody ve svých zdrojích zaznamenala i Vodárenská akciová společnost (VAS), která zásobuje v kraji tisíce domácností. Hladina klesla například ve vodní nádrži Hubenov, která je zdrojem pitné vody pro krajskou Jihlavu.

„Zatím ale nemáme problémy s tím, že by nám voda nestačila na zásobování,“ uklidňuje Iva Šebková z VAS.

Podle ní nemusela společnost zatím řešit větší problémy s dodávkami pitné vody. Pouze nárazově „vodaři“ naváželi surovinu do některých vodojemů.

„Týká se to zejména menších obcí, do nichž na víkend přijíždějí rekreanti. Během jejich pobytu se spotřeba vody zvyšuje. Dalšími důvody jsou pak napouštění bazénů nebo zalévání zahrad,“ popisuje Šebková. V regionu takto VAS musela dozásobit vodou čtyři obce – konkrétně Bohusoudov, Olšany, Zborná a Milíkov.

Ke zlepšení současné situace je potřeba, aby začalo pršet. Nejvhodnější jsou trvalé a mírnější deště, které by vyrovnaly hladinu v tocích.

Naopak prudké přívalové deště, před nimiž meteorologové varují, jsou podle vodohospodářů nevhodné a pro život ve vodních tocích mohou být dokonce až škodlivé.

„Problém nastává v místech, kde jsou momentálně vyschlé potoky a ústí do nich odpadní vody. Ty momentálně nemůže voda odnést. Proto se tam koncentrují a v okamžiku, kdy přijde přívalový déšť, se toto přívalové znečištění poměrně rychle a naráz přesune do vodního toku,“ popsal Chmelař.

V nejhorších případech mohou tyto situace vést až k úhynu ryb.