Fotopast zachytila vlčata, smečka z Broumovska se rozrůstá čtyři roky

  15:48
Vlčí smečce z Broumovska se čtvrtým rokem po sobě narodila mláďata. Dvě vlčata zachytila fotopast ve Vraních horách. Smečka se pohybuje od Teplic nad Metují po východ Krkonoš. Podle zoologů se celkový počet vlků v tomto území příliš měnit nebude, starší mláďata si budou hledat vlastní prostor.

Vlčata ve Vraních horách na záběru fotopasti z poloviny července 2019 | foto: Hnutí Duha

Dobrovolníci z vlčích hlídek, které organizuje Hnutí Duha, potvrdili další rozmnožování zdejších vlků ve Vraních horách na česko-polském pomezí, západně od Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko.

„Narození vlčat čtvrtým rokem po sobě ukazuje, že vlk je schopný se dobře přizpůsobit i k životu v člověkem relativně hustě obydlené a využívané krajině,“ říká zoolog Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka.

Chránění vlci se objevují na Broumovsku od podzimu 2015, kdy tu zaznamenali první pár. V regionu se zabydlelo odhadem patnáct vlků včetně mláďat.

Jedna smečka obývá asi 200 kilometrů čtverečných od polských Vraních hor po Adršpach a Trutnovsko, druhá loni vzniklá se pohybuje v příhraničí polských Stolových hor a pravděpodobně zasahuje do Broumovských stěn. V republice se vlci rozmnožují od roku 2014 a loni zasahovali už do šestnácti teritorií na česko-polském pomezí.

„Obával bych se teď říkat přesná čísla. Odhad patnáct vlků je ze zimního období, kdy jsou stopy na sněhu. Teď přibyla vlčata, ale je otázka, kolik ze starších mláďat už uteklo dál. Uvidí se to spíš na fotopastech. Počty vlků se už ale příliš měnit nebudou,“ tvrdí zoolog.

Nejvíce vlků zoologové zaznamenali naposledy v prosinci 2018. Na záběrech se vyskytovalo sedm jedinců, včetně tří odrostlých mláďat.

Vlci se už pohybují také v pohraničních Javořích horách na severním okraji Broumovska. Vlčí hlídky našly stopy dvou jedinců u Ruprechtic, letos v červnu dokonce turista vyfotil vlka u vyhlídky na Ruprechtickém Špičáku.

„Javoří hory jsou tedy další možnou oblastí výskytu smečky, společně s nedalekými polskými Sovími horami, kde byly v zimním období stopy vlků také nalezeny,“ podotýká expert na velké šelmy Hnutí Duha a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Kutal.

Podle aktivistů vlkům svědčí, že se jedná o zalesněné oblasti, kam nemíří tolik turistů a je tam přitom dost přirozené vlčí kořisti. Z potravních analýz se dá vyčíst, že smečka z okolí Adršpachu se živí z více než 95 procent divokými zvířaty.

Stržených domácích zvířat může být letos víc

Problémem pro farmáře zůstávají škody na hospodářských zvířatech, na úbytku mléka nebo na jiných dopadech na jejich hospodaření. Na preventivní opatření však už mohou čerpat dotace, které se nedávno zvedly z 80 na 100 procent.

I když vlků přibývalo, počty zabitých zvířat na Broumovsku od roku 2016 zatím nerostly.

Škody na hospodářských zvířatech:

2016 - celkem 103 kusů na Broumovsku
2017 - celkem 102 kusů na Broumovsku a části Trutnovska
2018 - celkem 88 kusů na Broumovsku a části Trutnovska
2019 - 92 kusů na Broumovsku a části Trutnovska
(Zdroj: Správa CHKO Broumovsko, Městský úřad Trutnov. Poznámka: nevztahuje se k území Krkonošského národního parku.)

„Přestože vlků každoročně v širší oblasti přibývá, nelze říci, že by stejným tempem rostl i počet útoků. Naopak registrujeme méně hlášených napadených hospodářských zvířat. Doufáme, že stoprocentní podpora na zabezpečení stád bude motivací i pro další chovatele, aby svá stáda aktivně zajistili,“ říká zoolog Kafka.

S přípravou projektů na lepší zabezpečení stád pomáhá chovatelům Hnutí Duha.

Letošní škody na zraněných nebo mrtvých domácích zvířatech jsou však už na úrovni škod za celý loňský rok.

Na Trutnovsku se jedná o tři ovce v Babí, patnáct ovcí v Bečkově, dvě ovce v Slavětíně, po jedné ovci v Petříkovicích a Radvanicích, v Bernarticích o dvě ovce, tele a jedenáct daňků.

Na území CHKO Broumovsko do začátku září zemědělci nahlásili 35 usmrcených či zraněných ovcí, sedm usmrcených či zraněných koz a čtrnáct usmrcených telat. Škody se objevily v Božanově a Martínkovicích, kam zřejmě zabíhají vlci ze Stolových hor.

Od smečky z Vraních hor jsou nejspíš škody v Janovicích, Libné, Zdoňově, Pěkově a Adršpachu. Do Šonova, kde měli také škody, se dostávají zřejmě potulující se jedinci.

Chovatelé v Bernarticích přišli v červnu v oboře o daňky: 

6. června 2019

Autor: