Vlci jsou v Lužických horách, další na řadě je Český ráj

  18:08
Další oblast Libereckého kraje osídlili vlci. Jejich existenci prokázali v Lužických horách. Dva členy jejich smečky zachytila fotopast nedaleko Kytlice. Indicie, že tu vlci žijí, měli ochránci přírody už loni, teď ale přibyl nezvratný důkaz.

Že vlk potřebuje k životu liduprázdný les, je mýtus. Fotopasti budou pravděpodobně zachycovat čím dál více těchto šelem. | foto: AOPK

„Nacházeli jsme tam trus, stopy ve sněhu a strženou zvěř. Chyběl ten poslední střípek, kterým se staly fotografie. Dnes můžeme říct s jistotou, že Lužické hory jsou jejich novým domovem,“ míní expert na velké šelmy z Hnutí Duha Jiří Beneš.

Vlci byli paralelně s tím potvrzeni i v Národním parku České Švýcarsko, kde dokonce fotopast zachytila vlka ve chvíli, kdy u krmelce strhl laň.

Vlci pomáhají regulovat přemnožené kopytníky

Návrat vlků pozitivně ovlivňuje zdraví českých lesů, protože vlci pomáhají regulovat přemnožené kopytníky - srnce, jeleny nebo divoká prasata.

„Fakt, že se v Lužických horách usadil minimálně pár vlků, je pro naše lesy dobrou zprávou - vlci pomáhají do krajiny vracet přírodní rovnováhu. Zároveň je nutné zabezpečit hospodářská zvířata, především ovce, kozy a novorozená telata proti útokům vlků,“ komentuje Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně.

Snímky vlků pocházejí ze zimy. Fotopast umístili dobrovolníci Vlčích hlídek na jejím konci a ponechali ji několik měsíců bez kontroly pro případ, že se vlci v okolí Kytlice usadí a vyvedou mladé. To se zatím neprokázalo.

„Lužické hory se díky své poloze mezi německou populací vlka a Podbezdězím nabízejí jako další možná oblast trvalého výskytu této šelmy. Vlkům zde budou vyhovovat i rozsáhlé zachovalé lesy a hojnost přirozené potravy. Držme proto jejich návratu palce,“ podotkl Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek v severních Čechách.

V obci je kvůli vlkům mezi lidmi nervozita

Z přítomnosti vlků je potěšen učitel mateřské školy a zastupitel v Kytlici Přemysl Chlad. „Chtěl bych společně s dětmi v lesích umístit alespoň jednu fotopast, kterou bychom chodili pravidelně kontrolovat. Třeba se nám podaří vlka zachytit,“ sní Chlad. Připouští ovšem, že v obci je kvůli přítomnosti vlků mezi lidmi nervozita.

„Samozřejmě vnímám, že někteří to nesou nelibě. Podléhají představám, že vlci v noci vtrhnou do vsi a všechno tu sežerou. Chci mezi nimi šířit osvětu, že vlci nejsou člověku nebezpeční, že nebezpečí nehrozí,“ vysvětluje zastupitel.

Podle přírodovědců jde o další důkaz, že vlci znovuosídlují českou krajinu. Prvně se objevili v rezervaci Břehyně – Pecopala v sousedství Máchova jezera, pak se ukázali v Ralsku a dokonce nedaleko Frýdlantu v Jizerských horách. Poté, co jejich přítomnost prokázali v Lužických horách je zřejmé, že zvířata na jejich migrační pouti nic nezastaví.

„Jedna vlčí smečka má teritorium 250 kilometrů čtverečních. Mladí jedinci, kteří se z ní oddělují, musí tedy překonat i stovky kilometrů, když hledají jiná loviště. Je tedy jasné, že další může být Český ráj. Vlku stačí k životu dvě věci: alespoň částečně zalesněná krajina a dostatečná potravní nabídka. Obojí Český ráj splňuje,“ míní Jiří Beneš.

Český ráj ovšem je, na rozdíl od Jizerek a Ralska, turisticky mnohem vytíženější oblast. Nemůže tohle vlky zbrzdit? Beneš si myslí, že nikoliv.

„Vezměme si třeba Broumovsko, kde vlci žijí. Běžně se tam pohybují v okolí Adršpašsko – teplických skal, které jsou turisticky extrémně zatížené. Vlkům lidská přítomnost nevadí,“ vysvětluje.