Vlčí smečka na Broumovsku se rozrostla, další farmáři dostanou odškodné

  9:54
Vlčí smečka na Broumovsku se na podzim znovu rozrostla. Několik nových mláďat zachytila fotopast. Zhruba půlroční mláďata už na konci října vzrůstem dosahovala velikosti rodičů. Na Broumovsku se nyní pohybuje minimálně pět vlků. Chovatelé už letos nahlásili skoro stovku uhynulých ovcí.

„Na záběrech jsou současně nejvíc tři jedinci. Dvě loňská mláďata se už mohla od smečky oddělit. Přesnější číslo bude možné odhadnout až v zimě při stopování,“ uvedl expert na šelmy z Hnutí Duha Miroslav Kutal. 

Broumovští vlci jsou blízce příbuzní se smečkami v Dolnoslezském lese v západním Polsku, do regionu se vrátili po 250 letech a vyskytují se tu druhým rokem. 

„I když jsme letošní rozmnožování vlků v oblasti očekávali a donesly se nám nepodložené informace o pozorování vlčat, průkazný záznam o jejich přítomnosti jsme dlouho neměli. Podařilo se to až teď na podzim,“ uvedl zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny ČR ze Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka.

Problémy vlci způsobují farmářům, smečky útočí na ovce a jehňata. Ochranáři nyní musí chovatele o nových vlčích mláďatech informovat.

„Vracející se vlci mají pro naši přírodu pozitivní vliv, protože pomáhají redukovat počty srnců, jelenů a divokých prasat, která jsou přemnožená. Vlci tak nepřímo mohou snižovat škody, které divoká zvířata způsobují v lesích a na polích. Na druhou stranu vlci způsobují škody chovatelům dobytka, kteří doposud nebyli na přítomnost velkých šelem zvyklí,“ řekl Jan Piňos z Hnutí Duha.

Na vyřízení čeká dalších 13 žádostí o odškodné

Například letos v květnu vlci na Broumovsku prohnali sedmisethlavé stádo ovcí.

„Loni bylo na Broumovsku nahlášeno 89 zraněných a usmrcených ovcí, 6 koz a 8 telat. Zpětně jsme dostali informace také o dalších 48 ovcích, které se nepodařilo dohledat. Nelze tedy potvrdit, zda je skutečně zabili vlci. Letos bylo zatím hlášeno 92 ovcí, 3 telata a jalovice. Ačkoliv se nejedná o zcela přesná data, protože některé případy nejsou údajně hlášené, z meziročního porovnání je zjevné, že škody nestoupají,“ shrnul ochranář Kafka.

„Škody způsobené velkými šelmami operativně řešíme. Naši pracovníci je přímo na místě posuzují, aby měl majitel nárok na náhradu. S chovateli průběžně jednáme, vysvětlujeme jim, jak stáda zabezpečit,“ dodal.

Kraj, který chovatelům vyplácí peníze za škody způsobené vlkem (a také vydrou), za tuto újmu v listopadu odškodní další tři chovatele z Královéhradeckého kraje. Za usmrcené ovce a ryby si rozdělí 150 tisíc korun. Letos kraj vyhověl devíti žádostem a na konta chovatelů odešlo 261 tisíc korun. Úřad nyní eviduje dalších 13 žádostí o náhradu v celkové výši 210 tisíc korun. Ty zatím čekají na vyřízení.

„Chovatelé, jimž způsobil škodu zvláště chráněný živočich, mohou už od roku 2002 žádat o odškodnění prostřednictvím nárokové dotace ministerstva financí. Poškození ale musejí své nároky řádně doložit – v případě újmy způsobené vlkem zprávou veterináře a rovněž potvrzením ze strany místně příslušného orgánu na ochranu přírody a krajiny,“ uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Jiří Klemt.