Vlak Českých drah praskal ve švech, i cestující s lístkem do první třídy museli stát

  8:00
Pro řadu cestujících se víkendová cesta z Moravy do Prahy proměnila v peklo. V přeplněném vlaku Českých drah nezbylo místo i na některé cestující, kteří si pořídili dražší lístek do první třídy. Několikahodinovou cestu si tak museli odstát.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Informaci o nepříjemném cestovním zážitku Rádiu Impuls potvrdil známý ekonom Lukáš Kovanda, který přecpaným vlakem také jel. Ten si koupil lístek do první třídy v domnění, že si pohodlně sedne. Realita byla ale jiná. Nebylo si kam sednout, lidé posedávali na zemi a cestující byli namačkaní, kde se dalo. „Takže jsem stál v podstatě na chodbičce navzdory tomu, že jsem měl o dost dražší jízdenku. Já si myslím, že je to nezvládnutý provozní řád Českých drah, kdy mohli předpokládat, že na konci víkendu bude nápor cestujících,“ vypráví Kovanda.

České dráhy se ale brání. Podle mluvčího Petra Šťáhlavského jde o běžnou praxi, která funguje sto let. „České dráhy neprovozují vlaky s povinnou rezervací, takže když přijde sto lidí do vlaku, který má padesát míst první třídy, tak musí počkat na další vlak. Jízdenka je jízdenka, to není rezervace,“ řekl Impulsu mluvčí s tím, že stejně to funguje v celé Evropě. Šťáhlavský také dodává, že pokud nemají lidé s lístkem do první třídy možnost si sednout, můžou požadovat od Českých drah kompenzaci.

Autor: Vít Zábranský