Vláda není proti, aby měly obchody o svátcích zase otevřeno

  7:00
Na sedm státních svátku musejí mít některé obchody zavřeno, to by se ale mohlo do budoucna změnit. Vláda na včerejším zasedání zaujala neutrální stanovisko k návrhu TOP 09, která chce zákaz prodeje zrušit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Stanislav HonzíkMAFRA

Zákon o omezení prodejní doby v obchodech o ploše větší než 200 metrů čtverečních platí téměř dva roky. Schválila jej koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL a zatímco například lidovci by si přáli rozšířit zákaz prodeje na všechny státní svátky, TOP 09 je pro jeho zrušení. Normu strana považuje za nadbytečnou.

Podle navrhovatelů zákon nepřinesl ani úlevu zaměstnancům, což byl jeden z argumentů pro jeho zavedení, protože zaměstnavatelé prý zákaz prodeje využívají k různým inventurám, a tak musí lidé stejně do práce.

V současné době platí zákaz jen pro některé státní svátky a podle navrhovatelů si nikdo nepamatuje, kdy je otevřeno a kdy zavřeno. Zmírnit zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě chtějí také poslanci ANO a ODS, z předlohy chtějí vyjmout velkoobchod. Jeden návrh na zrušení normy už ODS předložila, ten ale Sněmovna letos v lednu zamítla.