Vláda musí do dubna rozhodnout, zda bude v Česku trvale zimní nebo letní čas

  9:36
Už příští neděli si posuneme ručičky hodinek o hodinu zpátky. Namísto letního času nastane standardní, zimní čas. Může to být ale naposledy, Evropská komise totiž rozhodla, že střídání času skončí a jednotlivé časy si budou muset vybrat jeden z nich, který bude platit celý rok.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odůvodnil rozhodnutí tím, že Evropská unie se má přednostně zabývat zásadními záležitostmi a u věcí méně důležitých být zdrženlivější. Nikomu se ale podle jeho slov nelíbí, když právní předpis Evropské unie diktuje, že se dvakrát do roka musí měnit čas. Státy by měly rozhodnout sami s tím, že jednotlivé vlády mají do dubna vybrat, ke kterému času se přikloní. Schválit by to měl ještě Evropský parlament a Rada, ale vzhledem k tomu, že europoslanci patřili mezi iniciátory této změny, zřejmě nebudou proti.

Podle Lenky Rezkové z ministerstva dopravy, které má tuto věc zatím na starosti, není postoj českého kabinetu zatím jasný. Dá se ale očekávat, že vláda bude své rozhodnutí koordinovat s ostatními členskými státy, jinak by v Evropě mohl nastat zmatek. Například v Německu by tak mohlo být o hodinu více než v Česku nebo naopak, což by komplikovalo dopravu i obchod.

Hlavními důvody pro zachování střídání letního a zimního času jsou podle zastánců jeho střídání ekonomické. Podle vlády je to ale nesmysl, protože úspory jsou ve spotřebě elektrické energie v období s letním časem minimální.

Naopak důvody proti střídání času jsou ty, že to některým lidem se slabší imunitou působí zdravotní komplikace.