Vjezdy do Bohumína hlídají tři nové kamery

  5:53
V Bohumíně rozšířili kamerový systém, ve městě přibyly další tři elektronické oči. Zatímco vloni se nové kamery zaměřovaly na bezpečnost v problémových lokalitách, letošní mají digitální oči v hledáčku dopravu, a to příjezdové komunikace do města. Radnici přišlo jejich pořízení na necelých 400 tisíc korun. Počet kamer tak vzrostl na šestadvacet.
Operační středisko Městské policie v Hradci Králové.

Operační středisko Městské policie v Hradci Králové. | foto: Kateřina Vítková, iDNES.cz

Nové kamery přibyly u vjezdů do Bohumína. Jedna se objevila v Šunychelské ulici u mostu nad dálnicí, druhá je u kruhového objezdu ve Skřečoni a třetí sleduje rozcestí v Záblatí. Zároveň došlo k rozšíření záznamového serveru, kam se nahrávky z kamer ukládají.

„S přibývajícím počtem kamer rostlo také množství záznamů, jenže tím se zároveň zkracovala doba jejich uchovávání. A záznamový server není nafukovací. Po kompletní modernizaci kamerového systému před pěti lety jsme dokázali nahrávky uchovávat celý měsíc. Letos už nám úložiště stačilo stěží na deset dnů. Proto jej bylo nutné rozšířit,“ vysvětlil ředitel bohumínské městské policie Karel Vach.

Od března posílil městskou policii ještě operátor policejních kamer. Ten ve špičkách pomocí kamerového systému podrobně sleduje dění v bohumínských ulicích a naviguje muže v terénu.

„Až dosud monitoroval kamery pouze dozorčí na služebně, ale v záplavě dalších úkolů neměl šanci dění na všech kamerách uhlídat, proto jsme přistoupili ke zřízení pozice operátora. Tu vykonává státem dotovaný asistent prevence kriminality. Kamery sleduje od brzkého rána až do odpoledních hodin, pak už předává štafetu dozorčímu,“ sdělil zástupce ředitele bohumínské městské policie Roman Honysz.

Kamery patří už dvacet let k největším pomocníkům bohumínských strážníků. Pracují s nimi prakticky pořád, a to nejen v centru Bohumína, ale také v jeho městských částech. Díky nim odhalí ročně desítky deliktů. Pomáhají při zjišťování přestupků, jako jsou drobné krádeže a dopravní nehody, nebo při přivolání první pomoci u zdravotních problémů. Díky nim se podařilo dopadnout nejen pachatele přepadení, zloděje a výtržníky či zadržet hledané osoby, ale zachránit také lidské životy.

V uplynulých letech se rozšiřování kamerového systému týkalo především problémových lokalit. Jedna kamera začala předloni monitorovat Drátovenskou ulici v Pudlově, v sousedních ulicích Trnkové a Jeremenkově přibyly loni další dvě. Že zde jejich umístění mělo smysl, potvrdili sami místní pobertové. Aby na jejich nepravosti nebylo vidět, snažili se několikrát kamery vyřadit z provozu a třikrát přestřihli přívodní kabel. Marně. Městská policie spojení obnovila a přístup ke kabelům ztížila.