Správci lesů sčítají škody po vichru, mezi stromy je stále nebezpečno

  8:54
Správci lesů stále sčítají škody po běsnění silného větru v předminulém týdnu. Už nyní je ale jasné, že největší škody v republice napáchala bouře v Karlovarském kraji.

Polomy a vývraty v lesích kolem františkolázeňského rybníka Amerika, následky vichřice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarské Lázeňské lesy jsou dokonce na měsíc uzavřeny pro všechny turisty, neboť stále hrozí riziko zřícení poškozených stromů. Cena dříví půjde po bouři výrazně dolů.

V Karlovarském kraji je podle prvních odhadů Lesů ČR poškozeno 275 tisíc metrů krychlových dříví. „Stále jsme se ještě nedostali do několika údolí zapadaných dřevem. Stromy se lámou a padají, v lese není bezpečno,“ varuje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Vítr nejvíce řádil na horách a ve vyšších nadmořských výškách. „Poškozeno je tam asi 150 tisíc metrů krychlových dříví. Na Kraslicku jde o oblast Rolavy, hory Jelení, obcí Přebuz a Hradecké. Tam již na naši žádost vydal Městský úřad Kraslice do konce ledna zákaz vstupu do lesa,“ popsala mluvčí.

Situace je špatná také u Horní Blatné. „Konkrétně v oblasti Milíře. Dále intenzivně pracujeme v okolí Potůček a Plešivce, osadě Bor a hoře Velflík. Také zde požádáme o vydání zákazu vstupu do lesa, a to až do konce roku,“ uvedla Jouklová s tím, že situace se mění každý den, kdy se vracejí odborníci z leteckého průzkumu nad Krušnými horami.

Lesy ČR si netroufají odhadnout, jak dlouho budou škody odklízet, zprovoznit zasažené cesty ale chtějí do konce roku.

Lázeňské lesy Karlovy Vary přišly podle slov svého ředitele Evžena Krejčího o zhruba sedm tisíc kubíků dřeva. „Při bouři Kirill to bylo více, téměř 22 tisíců kubíků,“ srovnal situaci Krejčí.

Vítr páchal škody i ve skiareálech

Ten se svými kolegy požádal o to, aby se dočasně zakázal vstup do Lázeňských lesů.

„Chceme umístit všude cedule, ale nedělám si iluze, že je budou všichni dodržovat. Nebezpečí je přitom obrovské a nemusí být vůbec vidět. Stromy jsou nalámané a stačí slabý vítr a mohou spadnout a zabít. Ostatně před sedmi lety se podobná nehoda stala u Hubertusu, kde strom zabil cyklistu,“ rázně varoval případné turisty Krejčí.

Zákaz vstupu do lázeňských lesů platí až do 30. listopadu. Podle jejich ředitele bude odstranění na nejnebezpečnějších úsecích trvat minimálně měsíc, celkové opravy a zajištění stavu pak potrvají až do jara. Vypomoci zvládnout situaci pomohou i trestanci z ostrovské věznice.

„V našich lesích máme stroj harvestor, který nám velice pomáhá,“ dodal Krejčí s tím, že cena dřeva, která už je nyní nižší než v minulých letech, půjde ještě výrazněji dolů. Problém bude pro lesáky i to, že peníze za prodej dostanou až v lednu příštího roku.

Až k deseti milionům korun může vyšplhat škoda ve Ski centru Bublava, kde vítr zničil až šest tisíc kubíků dřeva. Vyvrácené stromy prakticky zcela zničily lanovku a poškodily dva vleky. Jakmile harvestory zlikvidují popadané stromy, zjistí skiareál přesný rozsah škod.

„Už teď ale máme domluvené termíny, dokdy budou firmy schopné potřebné díly dodat,“ vysvětlil jednatel sdružení Ski centrum Bublava Jiří Lhota. Ujistil, že letošní sezona bude, otázka je jen, kdy začne.

Asi čtyři desítky stromů popadaly i na lanovky v areálu Plešivec. „Bude nás to stát hodně práce a hodně času. Musíme zkontrolovat lana. Ale žádné komplikace ve vztahu k nadcházející sezoně to nepřinese,“ ubezpečil Petr Voráček, jednatel skiareálu Plešivec.

Autor: