V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

  10:08
Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil kus pískovce velký jako dodávka a dopadl jen kousek od frekventované silnice. Skalní blok se při pádu převalil přes náhon starého mlýna, který napájí vodopád, a zčásti ho poškodil.

„Padající zhruba patnáctitunový blok, který zablokoval odvodňovací strouhu, naštěstí nikoho nezranil,“ zdůraznil  mluvčí správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.   

Skalní četa během dne rozebrala zbytky spadlého balvanu pomocí pneumatických kladiv a odklidila je.

Nepříznivé počasí způsobilo od nedělního večera do dnešního rána i řadu dalších škod. „Naše jednotky vyjížděly v Ústeckém kraji k pětatřiceti událostem způsobeným silným větrem,“ informoval mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Fotogalerie

V Meziboří na Mostecku se například uvolnil okap na střeše budovy, v Konojedech na Litoměřicku zase lešení u domu.

Ve Lhotce nad Labem jiskřil utržený elektrický kabel, v obci Třtěno na Lounsku jiskřilo elektrické vedení. V Lomu na Mostecku ulétl kus střechy a zachytil se na střeše vedlejšího domu, v Záluží se uvolnily plechy.

Na Chomutovsku hasiči odstraňovali spadlé stromy u Loučné, Hradiště, Klášterce nad Ohří. V okrese Děčín zase odklízeli spadlé stromy u Šluknova a v Rumburku. V okresu Litoměřice jeli hasiči k popadaným stromům k Brusovu, do Litoměřic–Předměstí, k Režnému Újezdu, do Soběnic, Dubičné a Budyně nad Ohří.

V okrese Louny odstraňovali spadlé stromy u Cítolib a v Libčevsi, na Mostecku vyjely jednotky k Nové Vsi v Horách, Braňanům a do Hamru a Horního Litvínova. Na Teplicku byly popadané stromy v Nových Modlanech, v Dubí, u Mlýnů, Mstišova a na dvou místech i v Teplicích. Hasiči také odklízeli spadlé stromy na dvou místech v Petrovicích na Ústecku.

Silný nárazový vítr přetrvá

Strom se také zřítil na železniční trať mezi Liběšicemi a Litoměřicemi, dopoledne zde kvůli tomu nejezdily vlaky. 

Severočeské silnice jsou na většině míst sjízdné bez omezení. Dopravní kalamita však uzavřela hlavní tah z Chomutova do Německa přes Horu Svatého Šebestiána. Silnici tam zablokovaly kamiony, na horách fouká silný vítr. Velice obtížná je kvůli sněhovým jazykům cesta na Moldavu.

Ústečtí hydrometeorologové očekávají během dne vítr místy o síle až 70 kilometrů v hodině, na horách kolem 110 kilometrů za hodinu. Od vyšších poloh se mohou tvořit sněhové jazyky, večer může ojediněle vznikat i náledí.

Podobné počasí bude podle předpovědi panovat i v úterý, vítr dosáhne v nárazech místy až 70 kilometrů v hodině, na horách až 110 kilometrů za hodinu. Od vyšších poloh se očekává tvorba sněhových jazyků, v noci ojediněle náledí nebo zmrazky.