Průmyslník Strnad přebírá Vítkovické strojírny, chybí finální kroky

  9:20
Na scénu strojírenských podniků v Ostravě se pomalu dostává společnost Vítkovice energetické strojírenství. Po dokončení reorganizace by se měla stát majitelkou části akcií Vítkovických strojíren.

ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Tedy firmy, která v zamotaném klubku řetězových insolvenčních řízení některých firem vítkovického strojírenského holdingu začala podnikat v prostorách společnosti Vítkovice Power Engineering. Sama se pak dostala do insolvence a v oboru její výroby nyní podniká právě společnost Vítkovice energetické strojírenství (VES).

„V minulých dnech putovaly do Ruska poslední dva vysokotlaké ohříváky ze zakázky za více než sto milionů korun pro Kalininskou jadernou elektrárnu v centrálním Rusku,“ řekla Eva Kijonková, mediální zástupkyně VES.

A další zakázky má firma nasmlouvané. „Získali jsme zakázky na několik kotlových těles a hned v květnu například expedujeme díly pro multipalivový kotel na spalování biomasy, rašeliny a pevných paliv pro elektrárnu v Oulu v severním Finsku,“ uvedla statutární ředitelka společnosti Alena Čornejová.

Ve firmě pracuje 175 zaměstnanců a brzy by měla v rámci insolvenčního řízení převzít společnost Vítkovické strojírny.

K převzetí společnosti Vítkovické strojírny už schází jen poslední formální kroky.

„Ve Vítkovických strojírnách je reorganizační plán již splněn a připravuje se formální podání na soud, aby tento krok potvrdil,“ sdělil Andrej Čírtek, mluvčí Jaroslava Strnada, který VES vlastní.

Areál výrobních hal bude mít dva majitele

Strnadova firma finančně podpořila reorganizační plán Vítkovických strojíren, jež svým věřitelům dlužily přibližně 320 milionů korun. Ti ale nakonec dostanou jen část peněz. 

Zajištěným věřitelům měla firma v reorganizaci vyplatit přibližně 57 milionů korun, nezajištěným věřitelům se podle reorganizačního plánu mělo vracet jen mezi 0,31 až 1,06 procenta z dlužné částky.

Poté, co soud potvrdí dokončení reorganizačního plánu, stane se vedle Jaroslava Strnada novým majitelem areálu výrobních hal zahrnujících někdejší Mostárnu a Kotlárnu také Martin Ulčák, jenž obdobně využil potíží vítkovických firem už několikrát. 

Podobný scénář, pomoc v nesnázích a následné převzetí firmy, má Jaroslav Strnad připraven i pro stěžejní firmu vítkovického strojírenského impéria, společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM). I ta se dostala do finančních problémů, které její majitel Jan Světlík musel řešit zahájením insolvenčního řízení a reorganizace.

Po jejím ukončení o firmu v podstatě přijde, 51 procent akcií VHM má po dokončení reorganizace získat Jaroslav Strnad, tentokrát prostřednictvím společnosti SPV VTK.

„Ve VHM již byly načerpány úvěry od investora na účet majetkové podstaty, které jsou určeny k výplatě nezajištěných věřitelů. Insolvenční správce nyní aktualizuje seznam věřitelů, kterým začne vyplácet jejich pohledávky dle reorganizačního plánu,“ poznamenal Čírtek.