VIDEO: Tablet je problém, shodnou se záchranáři s kritikem nových sanitek

  6:08
Štáb iDNES.tv si prohlédl nové sanitky pražské záchranky, které v pořadu Rozstřel ostře kritizoval jeden ze zaměstnanců. Tři ze čtyř nejvíc odsuzovaných částí vozu považují jiní záchranáři za celkem bezproblémové. Shodnou se na nevyhovujícím ovládání výstražného systému auta přes dotykový tablet.

Nové sanitky nás mohou zabít, prohlásil v Rozstřelu pracovník záchranky s třináctiletou praxí Vít Samek.

Rozstřel na téma sanitek

Za otevřené veřejné kritizování služby si vysloužil vytýkací dopisy od nadřízených, hrozícímu „vyhazovu“ předešel tím, že dal sám výpověď a brzy u záchranky skončí.

„Například sedačka pro záchranáře - když se špatně zaaretuje, tak za jízdy prostě upadne. Nová sanitka je taky kratší, má méně prostoru, v nových nelze kolem dokola obejít nosítka. Taky systém ovládání výstražného znamení dotykovým tabletem je příšerný nonsens, nikoho z lidí sloužících na těch autech by to nenapadlo,“ prohlásil Samek.

6. června 2019

Ke zmíněným nešvarům přidal ještě zadní dvoukřídlé dveře, které když se zcela otevřou v úhlu téměř 180 stupňů, přesahují do šířky přes profil skříně auta.

„Když o ně škrtne jiné auto zpětným zrcátkem, tak ty dveře dá do pohybu a někoho to přepůlí,“ tvrdí kritik.

Oponuje mu náměstek ředitele Zdeněk Křivánek, který své argumenty zopakoval přímo u sanitky. V ukázce hovoří také dva záchranáři, kteří s novým autem jezdí k případům.

6. června 2019

1. Umístění nosítek

Záchranářka s devítiletou praxí Nikol Doláková říká, že nové sanitky nejsou kratší. „Ale nosítka jsou posunutá víc dozadu, tím pádem se zvětšil prostor v přední části,“ ukázala s tím, že zvětšení je podstatné.

Nosítka lze také posouvat do stran, což umožňuje přístup k přístrojům v bočních boxech.

2. Křeslo pro záchranáře

„Ve starém autě se muselo několik minut pracovat s nástroji, aby se židle uvolnila, pak se teprve dala vyndat. Tady stačí to špatně zaaretovat a ona upadne,“ popsal Samek další nešvar.

Náměstek Křivánek zopakoval, že technické řešení křesla je standardní a celosvětově rozšířené. Problém v něm nevidí ani řidič sanitky Petr Hauer.

„Upřímně nevidím důvod, proč tu židli posouvat. Od té doby, co auto máme, jsme ji neposouvali. S tou aretací to není nic složitého: aretaci povolit, zvednout, křeslo posunout, aretaci dát zase zpět a utáhnout. Jen se musí dát pozor, aby zapadla,“ předvedl.

3. Zadní dveře

Na všech nových vozech se zadní dvoukřídlé dveře otevírají v plném rozsahu.

„Přesahují asi na úroveň zrcátka, takže šířka auta zůstává stejná. Dříve sice zůstávaly v nějakém přivření, ale bylo méně místa na naložení,“ konstatoval Hauer.

4. Ovládání výstražného systému

„Celý systém ovládání zvuků a světel je nejen jiný, ale absolutně mizerný. Nikoho z provozu by tohle proboha nenapadlo,“ nešetřil Samek ani technologii, která ovládá majáky a sirénu.

Zatímco ve starších vozech se systém aktivoval kolébkovými tlačítky, v nových je dotykový tablet. „Následné zapnutí sirény je na volantu, lze i přepínat tóny,“ ukázal Hauer.

V tomto bodě dává kritikovi za pravdu i náměstek Křivánek. „Ovládání majáků a houkání pomocí tabletu je skutečně jedna z věcí, kterou považujeme za problémovou a byli jsme nuceni ji akutně řešit běžným způsobem v rámci reklamací a okamžitých úprav, které jsme požadovali po dodavateli toho systému,“ konstatoval.

Podle něj už bylo upraveno tak, aby i v případě, že tabletový systém selže, sanitka byla schopná dál blikat a houkat.

Autoři: ,