VIDEO: Malá lvíčata mají měsíc, stále se drží u mámy

  18:32
První měsíc života oslavila v neděli nezvykle zbarvená mláďata lva jihoafrického. V hodonínské zoo se smetanově bílá koťata podařilo odchovat vůbec poprvé. Na svět přišla 13. prosince krátce po půlnoci a okolo půl čtvrté ranní.

Fotogalerie

Podle mluvčí zoologické zahrady Jany Blahové se jim daří dobře. „Při první kontrole hmotnosti vážila přes dva kilogramy, nyní mají již kolem 5,5 kilogramů. Jsou stále v ubikaci společně s matkou, ale probíhají přípravy na spojení s otcem,“ popsala Blahová.

Samce od rodiny chovatelé oddělili krátce před porodem. „Samice tak měla zajištěný klid při porodu,“ vysvětlila zooložka Zdenka Vavrysová s tím, že porod lvice zvládla bez problémů, stejně jako obávanou silvestrovskou noc. K samici i mláďatům chtějí chovatelé lva vrátit v tomto týdnu, všichni se ale musí na nový kontakt připravit.

„Příprava spočívá v denním vizuálním kontaktu mláďat a samice na jedné straně a otce na straně druhé, aby si zvířata na sebe zvykla a abychom předešli případným komplikacím při spojování,“ vysvětlila mluvčí. Vše ale bude záviset na kondici zvířat.

Živí se výhradně mateřským mlékem

„Mláďatům se daří dobře. Lvíčata již dobře vidí a pohybují se ve svém zázemí. Začínají se jim prořezávat zuby, ale nyní se živí výhradně mateřským mlékem. Se zaváděním masa do stravy začneme za dva až tři týdny,“ informovala Vavrysová. Koťata i jejich matku kontrolují kromě ošetřovatelů i kamery.

V tomto týdnu čeká mláďata také čipování, v tom dalším pak očkování. Návštěvníci si ale na lvíčata, která prozatím nedostala jména, ještě počkají. Sklo lví ubikace nechají ošetřovatelé po několik týdnů zatřené, aby lidé lví rodinku nerušili.

Lvíčat si v Hodoníně považují nejen pro jejich nezvyklou smetanově bílou barvu. U lvů je vzácná a způsobuje ji porucha pigmentace, kterou chovatelé označují jako leucizmus. Lvíčata se v Zoo Hodonín podařilo odchovat vůbec poprvé. „Samice už v minulosti dvakrát zabřezla, mláďata se v obou případech narodila mrtvá,“ podotkla Blahová s tím, že bílé lvy chová zoo od roku 2013.

Autor: