Věznice Odolov na Trutnovsku staví nové ploty, loni uteklo šest vězňů

  10:20
Věznice Odolov na Trutnovsku přistoupila k razantnímu zvýšení bezpečnostních opatření. Důvodem jsou útěky vězňů. V loňském roce zde došlo k šesti incidentům, kdy se vězni buď nevrátili z práce, nebo zmizeli přímo z areálu.

Stavba nového plotu ve věznici Odolov na Trutnovsku. | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Odolov je jednou z nejmírnějších věznic v Česku. Spadá do kategorie věznic s dozorem a část trestanců odsud může volně jezdit za prací do okolních firem. Kolem celého areálu postupně rostou úplně nové ploty doplněné dalšími bezpečnostními prvky a oplocení se opravuje také mezi jednotlivými bloky uvnitř věznice.

„Jsou tu úseky, třeba mezi budovami, které jsou oddělené plotem s prvky zabezpečení. Logicky to zvyšuje bezpečnost. I když jsme dozorový typ věznice - ten měkčí - museli jsme přijmout řadu opatření, mimo jiné v reakci na loňské události,“ řekl ředitel věznice Tomáš Kubín.

Odolov loni evidoval šest útěků, i když v některých případech šlo podle věznice o zneužití volného pohybu za účelem výkonu práce. Nejprve v květnu zmizeli dva muži, které ale policie hned druhý den našla na Broumovsku (psali jsme zde).

Další trestanec se nevrátil koncem července z pracoviště jedné firmy v Úpici. I když ho policie po několika dnech nalezla, v září uprchl znovu přímo z areálu věznice (více tady). Našli ho do 24 hodin. Jen o několik dní později se do věznice nevrátil další muž, zaměstnaný v Červeném Kostelci. Poslední loňský uprchlík zmizel z věznice 19. října a unikal tři týdny.

„Nehodnotili jsme to jako útěk, dotyčný odešel z vnitřního pracoviště. Byl to vězeň, který měl povolený vnitřní pohyb po věznici v rámci plnění pracovního úkolu a zkrátka selhal. Měl dobré předpoklady k tomu, aby byl podmínečně propuštěný. Dnes je za to jednání trestně odpovědný a těžko si vytvoří podmínky, aby byl propuštěn dříve,“ vysvětlil Kubín.

Nejprve odstoupil ředitel

Již po prvních dvou útěcích na konci června odstoupil dlouholetý ředitel věznice Jiří Beneš a v čele Odolova ho nahradil bývalý šéf pardubické věznice Tomáš Kubín. Právě on spustil již dříve připravované práce na zvýšení zabezpečení. Některé prvky se opravují, další budou úplně nové.

„Byla to plánovaná akce, ale samozřejmě ty události, které se staly, vyústily v její urychlení,“ potvrdil první zástupce ředitele věznice Daniel Vinkler.

Když vězni pracují, nemají čas na lumpárny

Věznice v Odolově ukázala firmám plány na nové pracoviště pro vězně, které vznikne uvnitř areálu do konce letošního roku. Mimo areál nyní pracuje zhruba polovina zdejších odsouzených. Dalším se tak věznice snaží nabídnout práci přímo na Odolově.

Již nyní tam jsou čtyři pracoviště pro 44 odsouzených. Dalších 40 trestanců je v údržbě či vězeňské kuchyni. Dvě nová pracoviště mají pojmout až 60 lidí.

„Když vězeň pracuje, nemá čas na lumpárny, může odvádět peníze a platit dluhy,“ řekl první náměstek ředitele věznice Daniel Vinkler.

Odolov projekt připravuje tři roky a teď hledá firmy, kterým by prostory pronajal. Aktuálně chystá soutěž na zhotovitele stavby. O možnost zaměstnání vězňů přímo v areálu se zajímalo několik firem. Třeba společnost Krkonošské obálky musela loni odmítnout zakázku na sedm milionů kusů obálek, protože nebyla schopná zajistit jejich kompletaci.

„Na Trutnovsku už prakticky nejsou volní lidé, kteří chtějí pracovat. Potřebuji 10 až 15 zaměstnanců. Třeba balení do balíčku by se dalo dělat i tady. Hledám ale i manipulační dělníky, které potřebuji ve fabrice,“ řekl ředitel Krkonošských obálek David Kotajný.

Zástupce červenokostelecké Saar Gummi se ptal na závoz materiálu kamionem. O práci vězňů z Odolova se zajímali také zástupci společnosti Suchánek & Walraven ze 45 kilometrů vzdálené Horky u Staré Paky. Firma už nyní zaměstnává vězně ve Valdicích, chce však postavit další výrobu.

V Odolově se nyní zaměstnanost vězňů pohybuje kolem 75 procent. Celorepublikově to je 54 procent ze zaměstnatelných vězňů. Odsouzení podle zákona mohou odmítnout pouze práci pro soukromé subjekty. Pokud jim činnost uloží přímo věznice, musejí ji přijmout, jinak by museli platit náklady výkonu trestu.

„Po zhlédnutí věznice bylo potřeba její zabezpečení zvýšit. Udělali jsme řadu akcí, ať to byly opravy či investiční akce. Samozřejmě nelze najednou zbourat přes kilometr plotu, proto jsme stanovili etapizaci. Udělali jsme výběrová řízení, jde o miliony korun,“ uvedl ředitel.

Stavba více než kilometrového plotu má tři etapy a podílejí se na ní i odsouzení. První část vyrostla loni na podzim, další by měla být hotová koncem června. Poslední úsek má stát nejpozději do konce roku.

Zmodernizují i kotelnu

Věznice v Odolově současně připravuje i další investice. Ještě letos chce přestavět kotelnu z hnědého uhlí na lehký topný olej. Nutí ji k tomu náklady na provoz i přísnější emisní limity, které zastaralá technologie brzy nebude splňovat.

Ve třetím čtvrtletí se chystá také vestavba pracovních prostorů do haly mezi kotelnou a ubikací vězňů. V objektu je již nyní menší pracoviště pro odsouzené.

V Odolově je 388 odsouzených, což je o čtvrtinu více, než je standardní kapacita. Zařízení je tak jednou z nejpřeplněnějších věznic v Česku. Existuje i studie na rozšíření, jenže nová budova pro 150 vězňů by přišla na desítky milionů korun.