Ve věznicích chybí desítky dozorců, v kraji jsou na tom nejhůře v Ostrově

  8:50
Zhruba šest desítek strážných a dozorců v současné době chybí ve třech věznicích v Karlovarském kraji. Nejkritičtější je situace v ostrovské věznici, kde aktuálně chybí 24 dozorců a osm strážných.
Věznice v Plzni na Borech. (11. ledna 2017)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Vedení věznice však zatím nevyužilo možnosti obrátit se na jiná nápravná zařízení s žádostí o personální výpomoc. „Napříč vězeňskou službou jsou organizační jednotky s mnohem složitější personální situací, které potřebují výpomoc ostatních,“ uvedla Zdeňka Stöckbauerová, mluvčí ostrovské věznice.

I proto dozorci a strážní z Ostrova donedávna jezdili sami na výpomoc jinam. „Situace je kritická především v pražských věznicích a ve Valdicích,“ konkretizovala Petra Kučerová, mluvčí Vězeňské služby České republiky, místa, kde je nedostatek lidí ve služebním poměru nejhorší.

Doplňovat stavy dozorců a strážných přitom podle jejích zkušeností není vůbec jednoduché. „Máme ale náborovou kampaň, o kterou je docela zájem,“ naznačila Kučerová.

O služební poměr u Vězeňské služby usilovalo podle Kučerové dva a půl tisíce lidí. Problém ovšem je, že zdaleka ne všichni projdou sítem náročných testů.

„Mnoho lidí odpadne při fyzických či psychologických testech,“ potvrdila mluvčí správy věznic. I proto z těch, kteří projevili zájem, zatím nastoupila pouhá pětina lidí.

Všechny dostupné možnosti při shánění nových posil využívají i v ostrovské věznici. Podle Zdeňky Stöckbauerové se snaží lidi oslovit i formou inzerce či prezentace na sociálních sítích.

„Spolupracujeme i s Úřadem práce a zástupci vězeňské služby se pravidelně účastní burz práce. Formou přednášek na středních školách v rámci celého Karlovarského kraje se pak snažíme oslovit i mladé adepty práce u vězeňské služby,“ konstatovala mluvčí ostrovské věznice.

Aktivita vedení věznice má u veřejnosti odezvu. Personalisté měsíčně mluví přibližně s desítkou zájemců o služební poměr ve Vězeňské službě. I v Ostrově se ovšem potýkají s poměrně velkou neúspěšností adeptů.

„Vzhledem k přísným výběrovým podmínkám spojeným s požadavky na zdravotní způsobilost, s nutností splnit fyzické a především psychologické testy, je úspěšnost žadatelů přibližně šedesátiprocentní,“ uvedla Zdeňka Stöckbauerová.

I přes tyto překážky se ovšem s 1. listopadem situace v ostrovské věznici zlepšila. „Na post strážných jsme do služebního poměru přijali čtyři nové příslušnice vězeňské služby,“ potvrdila mluvčí věznice.

V Horním Slavkově a Kynšperku jsou na tom o něco lépe

Ve zbylých dvou věznicích v kraji, Horním Slavkově a v Kynšperku nad Ohří, je situace s počtem strážných a dozorců o něco lepší.

„V Kynšperku nad Ohří chybí ve služebním poměru 18 dozorců a strážných, v Kynšperku nad Ohří pak osm,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

„Situace se nevyvíjí ideálně, ale v krizové situaci nejsme,“ uvedl Jiří Hrubý, mluvčí hornoslavkovské věznice. „Uvidíme, jestli se nedostatek lidí podaří v dohledné době vyřešit, nebo jestli budeme muset hledat jiná řešení,“ řekl.

Stejně jako v Horním Slavkově i v Ostrově sanují nedostatek strážných a dozorců z vlastních zdrojů. „Stávající příslušníci musí sloužit přesčasy. Za to je jim třeba poděkovat,“ vyzdvihla práci kolegů Zdeňka Stöckbauerová.