Skoro polovina vězňů užívá drogy, policie chce přísnější kontroly

  8:14
Do věznic na území Ústeckého kraje se podle vedení policie dostává až příliš velké množství drog. Vznikla proto speciální pracovní skupina, která se problémem začala zabývat. Vedle policistů a představitelů káznic do ní patří také okresní státní zástupci.

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Iniciátorem vzniku skupiny, jejíž členové se už několikrát sešli, je Zbyněk Dvořák, náměstek krajského policejního ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování.

„Vedl mě k tomu pohled na statistiky ohledně zjištění pozitivity u vězňů. Vyplývá z nich, že asi čtyřicet procent vězňů je pozitivní při testech na užití omamných a psychotropních látek,“ řekl Dvořák.

„Musíme se společně zaměřit na to, aby se drogy do věznic v takové míře nedostávaly. Ten problém je potřeba začít řešit. Řešit fakt, že vězni mají evidentně k drogám přístup a také že jim drogu zpravidla zprostředkuje druhá osoba,“ pokračoval náměstek.

„Vězeňská služba je v tom s námi zajedno. Naším společným cílem je zaměřit se na pachatele, kteří dostávají drogy do věznic,“ doplnil Dvořák s tím, že nejčastěji se jedná o pervitin.

„Navázali jsme úzkou spolupráci s cílem zmapovat a eliminovat průnik nepovolených látek do objektů věznic,“ okomentovala za káznici ve Všehrdech na Chomutovsku její mluvčí Bronislava Vetešníková.

V Ústeckém kraji jsou čtyři věznice, z toho dvě vazební. Podle aktuálních statistik v nich je 1 539 odsouzených, to jsou lidé ve výkonu trestu, nikoli teprve obvinění ve vazbě.

Zároveň jsou však i ve vazbách oddělení pro odsouzené. Způsobů, jak se drogy mohou do věznic dostat, je vícero.

Drogy si vězni nosí z práce

Podle Dvořáka je možná tou nejrozšířenější variantou, že se stále víc trestanců dostává mimo areály káznic kvůli práci, přičemž zpátky za mříže se pak spolu s nimi vrací i drogy, které se pak šíří mezi další vězně. V současnosti v kraji pracuje 681 odsouzených.

„Zaměstnávání vězněných osob zejména mimo objekt věznice na vnějších pracovištích s volným pohybem přináší značné riziko možného protiprávního jednání těchto osob,“ připustila Bronislava Vetešníková a dodala, že ať už se vězeň vrací z práce, či povolené vycházky, po příchodu zpět pracovníci provedou osobní prohlídku i prohlídku věcí.

„To rozhodně nevyvracíme. Zároveň ale víme, že i přes kontroly se drogy do věznic dostávají. Pachatelé jsou velice vynalézaví,“ podotkl policejní náměstek Dvořák.

Věznice připravují přísnější kontroly

Připravuje se proto zpřísnění kontrol. „Aby byly skutečně tak důkladné, aby se drogy do věznic nedostávaly. Spolu s řediteli věznic hledáme cesty, abychom jako policie byli schopní na těch kontrolách třeba i spolupracovat,“ sdělil Dvořák a v souvislosti s drogami poukázal na trestné činy páchané v káznicích.

Loni zahájila vězeňská služba v kraji prověřování podezření ze spáchání trestného činu ve více než sto případech.

Výjimkou nejsou násilné trestné činy či skutky ze sexuální oblasti.

„Většina deliktů má přímou souvislost s drogami. Je jasné, že prostředí věznic budou vždy lépe znát kolegové z vězeňské služby, a proto je spolupráce na jednotlivých kauzách, které se dějí ve věznicích, případně směřují zvenku do věznic, naprostou nutností,“ podotkl Dvořák.