Vězni se podívali z cely do třídy, stěhovali libereckou základní školu

  18:10
Vězni s mnohaletými tresty se vrátili do školních let, kdy za své prohřešky dostávali maximálně trojky z chování. Teď ale dobrovolně a zadarmo nosili do zrekonstruované Základní školy náměstí Míru v Liberci lavice, tabule či koberce a připravovali zázemí pro děti i pedagogy.

Odsouzení pomáhali škole především se stěhováním nábytku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Město spolupracuje s Vazební věznicí v Liberci už čtvrtým rokem a odsouzení při veřejně prospěšných pracích ušetří radnici stovky tisíc ročně. 

„Město si této spolupráce velmi váží. Jen vyklízení školy před rekonstrukcí a teď její opětné nastěhování ušetřilo přibližně tři sta tisíc korun. Každoročně se touto spoluprací s věznicí ušetří v průměru kolem půl milionu korun. Podle typu naplánovaných akcí,“ uvedla mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová.

Asi osmdesát procent odsouzených pracuje za finanční odměnu v externích firmách nebo v rámci vnitřního provozu liberecké věznice. V kuchyni nebo údržbě.

Nezištná pomoc škole se stěhováním byla součástí takzvaných extramurálních aktivit. Pomáhají vězňům v návratu do běžného života. Vybraní a prověření odsouzení pomáhali ruprechtické škole tři dny.

„Jednou z motivací odsouzených je odčinit dluh vůči společnosti. K těmto aktivitám se ale také přihlíží ve zprávě předkládané soudu, pokud si požádají o podmínečné propuštění,“ řekla mluvčí Vazební věznice v Liberci Radka Šmucrová. 

Lukáš Korman spolu s dalšími vězni stěhoval nábytek a vybavení školy ze tří různých budov ve městě.

„Kromě toho, že se dostaneme mimo zdi věznice a získáme lepší hodnocení, to všichni bereme tak, že rádi pomůžeme,“ řekl odsouzený. Odpykává si pětiletý trest za podvod. Už za osm měsíců by si mohl požádat o podmínečné propuštění. Nezištnou pomoc mimo vězeňské mříže nabídl už posedmé. 

„Poprvé jsem se bál toho, že se na mě budou dívat skrz prsty nebo že si lidé ode mě budou držet odstup. Ale chovají se k nám jako k normálním lidem. Ani jednou jsem se nesetkal se strachem nebo nedůvěrou,“ dodal Korman. 

Učitelky si vězně pochvalují

Vězni před časem kvůli opravě vyklízeli také Základní školu 5. května. Ruprechtická škola na náměstí Míru spolupracovala s věznicí už třikrát. Odsouzení pomáhali například s obnovou školního pozemku.

„Obavy nemáme. Vězni pomáhali, i když tu byly děti, a neměli jsme jedinou stížnost. Odsouzení dlouhodobě odvádějí výbornou práci,“ přiblížila ředitelka Základní školy náměstí Míru Pavlína Kubrová.

„S předsudky nebo problémy jakéhokoli druhu jsme se ještě za dobu, co tyto aktivity probíhají, nesetkali. Naopak, paní učitelky nám říkaly, jak jsou odsouzení ochotní pracovat,“ poznamenala mluvčí věznice Šmucrová.

Intenzivní spolupráce liberecké věznice s magistrátem běží už čtvrtým rokem. Ročně se na ní podílí na 150 vězňů.

„Vězni pomáhali nejen při stěhování dvou škol, ale výrazně se podílejí i na údržbě veřejného prostoru a městské zeleně v Liberci,“ uvedla mluvčí magistrátu.

Odsouzení na počátku spolupráce s městem likvidovali černé skládky. Upravovali i park v Ruské ulici, čistili zanedbaný areál Libereckých výstavních trhů či lesopark na Příkrém vrchu.

Odbor ekologie a veřejného prostoru spolupracuje s věznicí zhruba na dvou akcích měsíčně. Zapojí se do nich přibližně desítka odsouzených. Dvakrát ročně se uskuteční větší akce se zapojením několika desítek lidí.

„Rukama odsouzených ročně doslova projdou desítky tun stavební sutě, bioodpadu nebo komunálního odpadu z černých skládek,“ vyjmenovala Kodymová.

Autor: