Vezete v autě dítě? Zřejmě už si nezapálíte.

  9:00
V tomto týdnu neprošel ve Sněmovně poslanecký návrh na zmírnění zákazu kouření ve stravovacích zařízeních. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO) navíc připouští, že vůči kuřákům by se naopak mohlo ještě přitvrdit a mohl by projít i zákaz kouření v autech.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Zákaz kouření v motorových vozidlech platí například ve Velké Británii, kde se osvědčil. Zaveden by měl být i v České republice, a to v motorových vozidlech, v nichž budou děti.

Ministr ale současně dodal, že protikuřácký zákon, který v České republice platí právě rok, se osvědčuje. Jeho další změny by tedy měly nastat až s určitým odstupem.

S návrhem, aby se nesmělo kouřit v autech s dětmi, přišel už v roce 2016 oři projednávání nyní platného zákona O ochraně zdravá před škodlivými účinky návykových látek tehdejší poslanec, lékař Rom Kostřica (TOP 09). Získal sice podporu sněmovního výboru pro zdravotnictví, do zákona se ale návrh nakonec nedostal.

Podle průzkumu Státního zdravotnického ústavu kouřilo v loňském roce v České republice 24 procent obyvatel, což je o šest procent méně než v roce 2012. Jen za loňský rok přibylo o 3,5 procenta nekuřáků, na což má podle Adama Vojtěcha vliv nejen zdražování cigaret, ale i protikuřácký zákon.

Nejvíce kuřáků je mezi lidmi ve věku 15 až 24 let. Ze všech průzkumů vyplývá, že pokud tito mladí začnou kouřit, závislosti se zbavují těžko. Většinou začínají kouřit v různých barech, na diskotékách a restauracích a i to je podle Vojtěcha důvod, proč by se protikuřácký zákon neměl zmírnit, ale naopak by se v budoucnu mělo ještě přitvrdit.