O historii hravě. V kostele býval nad hlavami vrchnosti kozí chlívek

  16:10
Jen čtyřikrát ročně se dosud zájemcům otevírala vyhlídková věž kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou. Regionální muzeum nyní nabídku rozšířilo. Mimo obvyklé termíny se na věž vypravili školáci ze Svratky. Vtipnou formou se dozvěděli, jak nad hlavami vrchnosti kadila koza i jak věžné zasáhl blesk.

„Nejvíc se mi líbil výhled z výšky, zvony a taky mě zaujalo, jak nám pan průvodce ukazoval historické fotky Žďáru,“ řekl uznale po sestupu z věže kostela sv. Prokopa Marcel, zvídavý sedmák ze Svratky.

Právě svratečtí školáci dorazili v pátek na věž kostela sv. Prokopa jako jedna z prvních skupin mimo běžné termíny.

Přes padesát metrů vysoká věž, která má vyhlídkový ochoz ve výšce 27 metrů, se dosud zájemcům otevírala jen čtyřikrát ročně. „Rozšířili jsme nabídku o možnost prohlídky pro skupiny nad deset lidí. Mohou se u nás objednat od 1. dubna do 31. října, s výjimkou špatného počasí,“ vysvětluje pracovník Regionálního muzea Miloslav Lopaur.

Výstup po 103 schodech proložil několika zastávkami plnými zajímavostí. „Tady v prostoru nad klenbou oratoře zřejmě býval chlívek pro kozu věžného. Takže se klidně mohlo stát, že zatímco na prestižních místech oratoře v kostele seděli urození lidé, nad hlavami jim kadila koza,“ rozesmál děti průvodce.

O patro výš, v někdejší zvonici, kde jsou dnes tři ze čtyř původních oken zazděná, jim ukázal skříň s hodinovým strojem.

„Lanka jsou odtud natažená až k cimbálovým zvonům, které z věže oznamují lidem každou čtvrthodinu,“ poznamenal Miloslav Lopaur.

Fotogalerie

I učitelky pak byly překvapené tím, že věžný či hlásný bydlel přímo v místě svého pracoviště. Na některých archivních fotografiích je dokonce vidět, jak ze zdi věže trčel komín od kamen.

„V místě, kde jsou dnes čtyři zvony, míval seknici. Bydlel tam i s rodinou. Měli prostor 35 metrů čtverečních, tedy asi jako dnešní garsonka. To bylo pro obecního sluhu docela fešácké bydlení. Běžně totiž mívali lidé o deset metrů méně,“ srovnával průvodce.

Věžný fungoval jako jakási preventivní protipožární hlídka. „Měl k ruce dva ponocné, kteří měli rozdělené město. Sloužili od deseti hodin večer do čtyř ráno. Do té doby museli být bdělí a každou hodinu troubit,“ zmínil historik.

Ne vždy na ně byl ovšem spoleh. Průšvih byl, když opilý ponocný v obci Zámek Žďár zaspal požár a pak se ještě pustil do křížku s lidmi, kteří jej přišli vzbudit. Po domluvě od starosty pak šel raději pracovat do sirkárny.

Bývalo to v minulosti zodpovědné a také nebezpečné povolání. Věž často přitahovala živelné pohromy. „Například jeden věžný byl zasažen bleskem. Ten mu projel ramenem a vyjel patou, ale muž přežil,“ líčil Lopaur.

Hlásný Dvořáček v 18. století tolik štěstí neměl a blesk jej zabil.

Historie města zábavnou formou i pro děti ze školek

Žďárští muzejníci letos rozšířili svoji nabídku také o speciální komentované prohlídky středu města pro školy a školky. Zájemci se dozvědí, jak se proměnilo náměstí, kolik bran vedlo do města, jak vypadalo divadlo, kde byla mučírna a šatlava nebo kde ve městě nocoval T. G. Masaryk ještě předtím, než byl prezidentem.

„Trasu a náplň přizpůsobíme věku dětí, máme připravený bohatý obrazový doprovod,“ poznamenal Lopaur. První objednaná skupina bude hltat historii zábavnou formou 4. června.

Autor: