Pozapomenuté vesnické sjezdovky ožily, lyžovalo se na Máchovce i Severce

  12:00
Podhorské skiareály v Královéhradeckém kraji mají za sebou nejlepší sezonu za poslední roky. Většina je odkázaná na přírodní sníh, proto v minulých letech stály, nebo spustily provoz jen na pár dní. Končící zima rozjela i vleky, na které se už takřka zapomnělo. Jezdilo se na Máchovce, v Sedloňově, Mezihoří i v Severce.

Skiareál Máchovka v Nové Pace na Jičínsku. | foto: Archiv

Denně až jeden tisíc lyžařů zaznamenal malý podhorský skiareál Máchovka v Nové Pace na Jičínsku. Přírodní sníh, který počátkem ledna po dlouhé době ve větším množství napadl i v nížinách, změnil i malé vleky v ráj lyžařů.

„Po letech to byla nejlepší zimní sezona. Tržby se nám zvedly o dvacet procent. Návštěvnost byla úchvatná, o víkendech přijíždělo denně až tisíc lidí, to je rekord! Dokázali jsme díky skvělým podmínkám natáhnout klientelu až od Prahy, Kolína, Mladé Boleslavi, a to i přesto, že jsme malý skiareál,“ pochvaluje si Bohumil Šmika z novopacké Máchovky, která nabízí červenou sjezdovku o délce 350 metrů a přes půl kilometru dlouhou červenou a modrou sjezdovku.

„Začali jsme před Vánocemi, pak ale přišla obleva a provoz jsme museli omezit. Až v první lednové dekádě se to otočilo, podmínky se výrazně zlepšily. Napadlo množství přírodního krásného sněhu, které udělalo po letech zimu takovou, jak má být. Jestli si dobře vzpomínám, tak naposledy byla taková zima před sedmi lety,“ říká Šmika. Přírodní sníh umožnil v okolí skiareálu udržovat dokonce přes deset kilometrů běžkařských tras. „Na polích mezi Novou a Starou Pakou jsme udržovali stopu a napojili ji na trasy kolem Lomnice,“ podotýká Šmika.

„Když nemusíte hlídat každých deset centimetrů, je to balzám“

Novopacký areál jako jeden z mála v Podkrkonoší zasněžuje. „Provozních dnů jsme měli něco přes sedmdesát, což v porovnání s minulými zimami nebylo až zas tak mnoho. Optimální jich je 90. V minulosti jsme investovali do zařízení na výrobu technického sněhu a skiareál máme téměř ze sta procent pokrytý. Je paradoxem, že i když loni a předloni byly velmi teplé zimy a přírodní sníh skoro nebyl, lyžovali jsme déle, ale to nic nemění na tom, že uplynulá sezona byla skvělá,“ říká Šmika.

Také ve skiareálu v Sedloňově na Rychnovsku si končící zimu nemohou vynachválit. „Zasněžovali jsme méně než v předchozích letech, proto jsme ušetřili. Přírodního sněhu bylo dost. Za posledních sedm let to byla stoprocentně nejlepší zima, když nemusíte hlídat každých deset centimetrů, je to balzám,“ usmívá se rolbař ze skiareálu v Sedloňově Marian Kohoutek. Návštěvnost byla podle něj průměrná. „Sníh napadl všude, proto malých vleků a skiareálů, které nemají zasněžování, jelo podstatně více než v minulých letech, a to nám ubralo klientelu,“ říká Kohoutek.

Raritou letošní zimy jsou právě vesnické skiareály odkázané na přírodní sníh, jako třeba ten v Mezihoří mezi Ostroměří a Lázněmi Bělohrad. V podhůří Krkonoš a Orlických hor jsou jich desítky, a když je dobré klima, mohou být konkurenty horských středisek.

Pro lidi, kteří kvůli penězům na hory nejezdí

„Vlek jsme pustili na začátku ledna a jezdili jsme až do první oblevy, tedy čtyři týdny plus víkend. Dva roky jsme nejezdili vůbec a před tím vždy ani ne týden. Po sedmi letech jsme se dočkali pořádné zimy,“ říká Miroslav Svoboda ze Spolku Přátel Mezihořského údolí Karas, který vlek provozuje.

Na sjezdovce v Mezihoří na úpatí Mlázovického chlumu, která měří na délku 430 metrů a má převýšení 70 metrů, už není po sněhu ani památky. „Dokonce se na vlek tvořily fronty, někdy až čtyřicet lidí. Přijížděli k nám lyžaři až od Bydžova. Jsme zajímaví třeba pro lidi, kteří kvůli penězům na hory nejezdí. U nás je permice za 80 korun za půl dne a za 130 celodenní,“ říká Svoboda.

Také Štěpán Vávra z malého skiareálu Severka v Dolní Brusnici u Dvora Králové nad Labem spustil první lednový týden vlek.

„Jezdili jsme šest víkendů, sjezdovka po letech praskala ve švech. Lyžovali u nás lidé ze Dvora i z Hořic. Jen aby takových zim bylo více,“ říká Vávra. Na otázku, jestli tržby z úspěšné sezony budou stačit na nákup zařízení na výrobu technického sněhu, odpověděl podobně jako ostatní oslovení provozovatelé vleků v podhůří: „Tak dobře zase na tom nejsme, jsme malá sjezdovka. Navíc bojujeme s nedostatkem vody.“