Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vernisáž: Huck Finn – Obrazy od Seiny

  13:00
V Domě Gustava Mahlera v Jihlavě bude vernisáží 14. 3. 2017 v 17 hodin zahájena výstava Obrazy od Seiny malíře tvořícího pod pseudonymem Huck Finn.

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě | foto: Archiv Moravské galerie v Brně

Výstava je sestavená z děl vzniklých během autorova uměleckého pobytu ve Francii.

Pod pseudonymem Huck Finn dle známé literární postavy z knihy Marka Twaina se skrývá malíř z Vysočiny, který vystudoval Střední uměleckou školu grafickou v Jihlavě a následně Akademii výtvarného umění v Praze v ateliérech profesorů Vladimíra Kokolii a Jiřího Sopka.

Hlavním tématem jeho maleb je dle vlastních slov: pozice jedince v časoprostoru – vzájemná provázanost člověka a prostředí. Pseudonym Huckleberry Finn rozvádí skrze motiv hochovy plavby na voru po majestátné Mississippi situaci malíře tvořícího na březích Seiny. Jako je hrdina románu svázán pevným svazkem s řekou, která jako symbol života samého ověřuje jeho svobodomyslnost, odvahu, otevřenost, ale též zodpovědnost a morální integritu, tak je i Huck Finn jako malíř se štětci v ruce najednou mimo svou obvyklou každodennost, obklopen specifickými podněty a možnostmi rezidenčního pobytu a snaží se to vše nějak umělecky uchopit.

Výstava představí tři hlavní okruhy maleb, díky nimž si jejich tvůrce snažil uchovat v paměti tvář místa svého pobytu. Patří sem dům, v němž bydlel, jeho bezprostřední okolí a lidé spjatí s rezidencí. Huck Finn na výstavě Obrazy od Seiny zobrazuje poetiku místa jazykem malby. Spíše než věrohodnost zobrazení vykresluje otisk místa v paměti a jeho jedinečnost i význam, který pro nás má unikátní místo v konkrétní, neopakovatelné chvíli.

V rámci výstavy proběhne dne 4. dubna od 17 hodin komentovaná prohlídka v podání autora.

Výstava „Huck Finn – Obrazy od Seiny“ potrvá od 15. 3. do 30. 4. 2017.

Dům Gustava Mahlera

Znojemská 4, Jihlava

Březen út–so 10–12, 13–18

Duben út–ne 10–12, 13–18

Více informací na www.mahler.cz