Velký Ořechov je novou vinařskou obcí, v Kunkovicích mají smůlu

  15:32
Před dvanácti lety zasadil první hlavy a na jednom a půl hektaru začal obnovovat starou vinařskou tradici. Do Velkého Ořechova nedaleko Luhačovic se díky Petru Stavělovi vrátila zhruba po sto letech. Teď se obec stala novou vinařskou obcí.

Petr Stavěl začal ve Velkém Ořechově obnovovat starou vinařskou tradici. | foto: archiv Petra Stavěla

„Ležíme sice na okraji Slovácké podoblasti, ale podmínky pro pěstování jsou tady dobré. Historicky se víno pěstovalo v lokalitě, které se dodnes říká Vinohrady, ale ukázalo se, že vhodný je i náš pozemek v nižší poloze,“ prohlásil pěstitel.

Právě díky jeho aktivitě se podařilo v aktuálně schvalované vyhlášce o vinohradnictví prosadit do seznamu vinařských obcí také Velký Ořechov.

Víno vypěstované na konkrétních viničních tratích tak může používat chráněné označení původu, které někteří zákazníci vnímají jako záruku kvality. Z vinic, které jsou ve vinařských podoblastech, se může uvádět na trh přívlastkové víno, pěstitelé také mohou získat dotace od státu.

Počítají se jen už osázené vinice

Ministerstvo zemědělství žádosti o zařazení do seznamu posuzovalo nejen z pohledu tradice, ale také aktivního pěstování révy. Proto například neuspěla obec Kunkovice na hranici kroměřížského okresu, u které ministerstvu chyběly už osázené a zaregistrované vinice.

„Máme tady jednoho pěstitele, který začal vinice vysazovat, ale je to v obci úplná novinka,“ vysvětlil místostarosta obce Ondřej Kost.

„Moc tomu nerozumím. Když jsem před dvěma lety podával žádost, tak mi řekli, že s tím nebude žádný problém, že jde spíše o formální záležitost. Nelíbí se mi, že během této doby změnili podmínky. Připadá mi to diskriminační a nefér,“ konstatoval Pavel Vrána, který začal víno v Kunkovicích pěstovat.

Svaz vinařů je proti rozšiřování, Vinařská asociace ne

Proti rozšiřování vinic je také Svaz vinařů. Jeho zástupci tvrdí, že je nutné prvotně vysazovat révu v již existujících viničních tratích a lokality nerozšiřovat.

Naopak Vinařská asociace by rozšiřování nebránila.

„Deset let brečíme, že nás Unie omezuje různými nařízeními, a teď si omezení vytváříme sami. Přitom máme nedostatek vlastní suroviny, proto je dobré, aby se sadilo kdekoliv, a vinaři sami poznají, jestli to jde, nebo ne,“ konstatoval místopředseda asociace Petr Marek.

Ve Velkém Ořechově mají vyzkoušené, že se u nich více daří červeným vínům. Proto má Stavěla úspěch s odrůdou Laurot, a to i na soutěžích. Pěstuje ale i bílé odrůdy, na něž si chodí zákazníci z celého regionu.

Vinařských podoblastí je v Česku šest, z toho dvě v Čechách a zbytek na Moravě. Slovácká vinařská podoblast, která patří do moravské oblasti, má aktuálně 118 obcí.

Z nich zhruba 35 leží ve Zlínském kraji. Kromě Velkého Ořechova je vinařskou obcí i Uherské Hradiště, Hluk, Ostrožská Nová Ves, Napajedla, Velehrad nebo Vlčnov.

Autor: