Vrchol Velké Javořiny láká krásnými výhledy, povede k němu opravená cesta

  13:36
Lesy České a Slovenské republiky chtějí přilákat více návštěvníků na Velkou Javořinu. Za 48 milionů korun opraví trasy pro cyklisty na obou stranách hranice. Propojení v délce desítek kilometrů vznikne i na jiných místech kraje.

Společnost Lesy ČR opravuje rozbitou cyklotrasu k vrcholu Velké Javořiny. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Velká Javořina je považovaná za jedno z nejkrásnějších míst v Česku. Než na ni turista vystoupá, výhledů do krajiny si příliš neužije. Hlavně proto, že obchází nebo prochází jedním z největších a nejcennějších českých pralesů, tedy místem, do kterého člověk nezasahuje.

Vrchol Bílých Karpat se ale na konci návštěvníkům odmění výjimečnými výhledy. Právě na toto místo chtějí pracovníci Lesů ČR a Lesů SR přilákat více turistů. Za 48 milionů korun opraví nevyhovující desetikilometrové trasy pro cyklisty. Hotové mají být v roce 2021.

A přeshraniční projekty s podporou evropských fondů, které se dotknou i Zlínského kraje, jsou připravené také u Zlechova, Valašského Meziříčí, Brumova-Bylnice, Boršic nebo Valašských Klobouk.

Některé jsou součástí mezinárodní cyklotrasy Bevlava, která propojí území Bečvy, Vláry a Váhu v délce 50 kilometrů. Další zavedou turisty ze Slovenska k Baťovu kanálu nebo k poutním místům spojeným s Cyrilem a Metodějem.

„Chceme alespoň díky těmto cyklotrasám fungovat společně jako před rozdělením republiky,“ vysvětlil Richard Horváth, hlavní kontrolor Trenčínského kraje, podle něhož je připravených asi 160 kilometrů tras za šest milionů eur.

Lesy ČR od května opravují úsek z české strany, který využívají turisté při každoročním silvestrovském výšlapu na Javořinu. Přístupný je z obce Horní Němčí a Vápenky, k jeho začátku se dá dojet i autem ze silnice vedoucí ze Slavkova do Strání.

Turisté se na Velkou Javořinu dostanou pohodlně i s dětmi

Úpravy se týkají více než pětikilometrového úseku mezi Kamennou búdou a státní hranicí se Slovenskem, která trasu pár kilometrů pod vrcholem protíná. Dál vede nestátní lesní cesta, jež turisty přivede až ke známému památníku Bratrství Čechů a Slováků, televiznímu vysílači a Holubyho chatě.

Část cesty zaplatí Lesy ČR s pomocí evropské dotace, dalších 20 milionů korun investují ze svého. Kamenitou cestu, která vede pod hranicí přírodní rezervace Velká Javořina a kterou mají rádi cyklisté na horských kolech, nahradí široká asfaltová. Před desítkami let po ní vedla silnice třetí třídy využívaná pro spojení na Slovensko.

„Vnímáme zájem veřejnosti dostat se na vrchol Bílých Karpat, ale tato cesta je v nevyhovujícím stavu. Proto její povrch opravíme, zpevníme, postavíme zídky a odvodňovací kanály. Pro turisty to bude znamenat, že se na Javořinu dostanou bezpečně a pohodlně i s dětmi, protože stoupání není příkré,“ vysvětlil Martin Hromádka z krajského ředitelství Lesů ČR.

Někteří milovníci terénní cyklistiky ale tak moc spokojení nebudou. „Osobně příznivcem asfaltových cest v lese nejsem, nepatří sem. Všude, kde se udělaly, kazí zážitek z jízdy. Daly se najít i jiné možnosti,“ poukázal Jan Karlík, který se na Javořinu vydal na kole z Lopeníku.

Zástupci chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (CHKO) připouštějí, že asfalt není v krajině ideální, v tomto případě je to ale podle nich lepší varianta.

„Dlouho jsme o tom diskutovali, jenže cesta byla ve špatném stavu a lesní technika ji také poškozovala. Proto bude lepší mít lépe udržovaný povrch tak, aby se i krajina kolem tolik nenarušovala. Tato přírodní rezervace patří mezi nejcennější a nejhodnotnější v republice.

Lidem to přinese pohodlí a nebudou hledat jiné cesty pralesem,“ uvedl Libor Ambrozek z CHKO. Podle Lesů ČR bude nově upravená trasa také vhodnější pro úpravu běžecké stopy.

Další trasa, která nabídne bezpečnější a vhodnější cestu na Javořinu, přibude i na slovenské straně. Lesy SR zrekonstruují současnou přístupovou lesní cestu k cyklotrase Krivobučková měřící čtyři kilometry, která na Slovensku vede pod hranicí javořinského pralesa.

Autor: