Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká jarní cyklojízda vyrazí ze čtyř směrů

  11:22
Cyklistickou sezónu i soutěž Do práce na kole zahájí v Praze tradiční Velká jarní cyklojízda. Jezdce čeká několik novinek.

Již tradiční Velká jarní cyklojízda Prahou, které se zúčastnily tisíce lidí, letos projela i neotevřeným tunelem Blanka. (16. dubna 2015) | foto:  František Vlček, MAFRA

Jarní cyklojízda nese nově přízvisko hvězdicová. Vůbec poprvé se totiž pojede ze čtyř různých směrů. Cyklisté se budou moci přidávat postupně na trase, všichni se setkají před karlínskou Invalidovnou a společně dojedou do podniku Tiskárna na vzduchu v holešovické Stromovce.

“Letos jsme se rozhodli pro větší změnu. Věříme, že nová forma cyklojízdy inspirovaná tou berlínskou bude lákavější pro její účastníky a také díky ní projedeme Prahou rychleji,” říká Petra Melingerová, organizátorka cyklojízdy ze spolku Auto*Mat.

Cyklojízda se ponese v duchu oslav 200 let od vynálezu předchůdce dnešního kola, tzv. “draisiny”, která bude k vidění v cíli. V Tiskárně na vzduchu budou připraveny rovněž zajímavé cykloworkshopy a ukázka hry bike pólo.

V rámci cyklojízdy organizátoři společně s lidskoprávní organizací Amnesty International upozorní na fakt, že v Íránu nesmějí ženy nově jezdit na kole. Účastníci akce si mohou podle návodu vyrobit vlastní poznávací značku na kolo s hastagem #bikeforall a s tou potom mohou podepsat otevřený dopis pro autora „originálního“ zákazu Sajjida Alí Chameneího.

Starty:

12:15 Sídliště Řepy - konečná tramvaje (severozápadní rameno)

12:15 Háje - Komunitní centrum (jihovýchodní rameno)

12:25 Jihozápadní město - Central park, nad kavárnou (jihozápadní rameno)

12:30 Horní Počernice - Chvalský zámek (severovýchodní rameno)

Sraz všech ramen:
14:00 Invalidovna

Cíl:
15:00 Tiskárna na vzduchu, Stromovka

Na kompletní trasy a místa, kde se mohou účastníci přidávat, se podívejte zde: mapa.prahounakole.cz/?layers=_Wy

Smyslem cyklojízd je nejen oslavit svobodný pohyb, ale i manifestovat přání po dostupnějším a bezpečnějším bezmotorovém pohybu městem. Akce je také vybídnutím k širší diskusi o cyklodopravě jako o efektivním a ohleduplném způsobu dopravy.

Veškeré info najdete na: auto-mat.cz/velka-jarni-cyklojizda-2017.