Puchýř teprve bude, říká šéfka pošty, kde rozdávají velikonoční razítka

  16:24
Zajíc a velikonoční kraslice jsou motivem letošního příležitostného razítka pošty v Kraslicích. Tradice velikonoční pošty je v krušnohorském městě téměř čtvrt století stará.

Spojené státy, Korea, Austrálie a snad všechny evropské země. Do všech těchto koutů naší planety se letos rozletí velikonoční přání ozdobená příležitostným razítkem poštovního úřadu v Kraslicích. Speciální zásilky přinášejí radost adresátům a spoustu práce zaměstnancům pošty.

„Množství zásilek se absolutně nedá srovnat. Dokonce bych řekla, že na Velikonoce odchází z naší pošty více pohledů a dopisů než o Vánocích,“ uvedla vedoucí kraslické pošty Iva Vlčková. Porce práce pro jednoho zaměstnance je skutečně pořádná.

„Ale všechno jsou to srdcaři, kteří kvůli příležitostnému razítku neváhají zůstávat v práci nad rámec běžné pracovní doby,“ chválí své kolegy kraslická poštmistrová.

Tradice velikonoční pošty začala v Kraslicích v roce 1995. „Zpočátku příležitostná razítka tvořil místní rodák Václav Kotěšovec,“ uvedla vedoucí Iva Vlčková. Teď už jsou motivy razítek dané centrálně. „Autorkou letošního grafického návrhu je výtvarnice Eva Hašková,“ řekl specialista pro komunikaci České pošty Ivo Vysoudil.

Motivem razítka je zajíc a velikonoční kraslice. „Razítko se mi líbí. Je jednoduché a v jednoduchosti je krása,“ říká o grafice Iva Vlčková.

Kolik zásilek letos do 22. dubna odbaví, si netroufne odhadnout. „Zatím jsme zvážili jen ty, které do Kraslic přicházejí už od března. A těch bylo 28 kilogramů,“ uvedla vedoucí pošty.

Největší nápor zájemců o příležitostné razítko ovšem očekává na počátku tohoto týdne. Jen dnes, kdy kraslická velikonoční pošta začíná úřadovat, podle ní dorazily dvě velké přepravky.

Většinu zásilek tvoří klasická velikonoční přání. Ovšem příležitostné razítko láká i sběratele. Iva Vlčková odhaduje, že jich je zhruba desetina z celkového počtu. Ale poznat se dají takřka na první pohled. „Ti, kteří chtějí razítkem obohatit svou sbírku, přikládají podrobný návod, kam jej umístit a často si řeknou i o kontrolní otisk,“ popsala praxi sběratelů vedoucí pošty.

Jako názorný příklad ukázala jeden dopis, který do Kraslic přišel až z Kanady. Odesílatel podrobně a názorně popsal, kde přesně by mělo razítko být. „Naštěstí k návodu přikreslil i obrázek. Moje angličtina není nejlepší,“ doplnila Vlčková.

A pak už si sedla za svůj stůl a začala razítkovat. „Zatím je to dobré, nemám ani jeden puchýř. Ale to přijde,“ povzdechla si při pohledu na pravou ruku. „Kdybych tak uměla razítkovat oběma,“ dodala.