Dirigent, kriminalista, vinař, boxer. Kandidátky v kraji jsou pestré

  11:02
V komunálních volbách v Ústeckém kraji se o hlasy voličů utká 15 320 kandidátů, z nich je 9 743 mužů a 5 577 žen. Oproti minulým komunálním volbám kandidáti zestárli o 1,3 roku a jejich průměrný věk je 47,5 roku. „Skóre“ vylepšuje jen čtyřicet nejmladších.

Osmnáctiletých kandidátů je nejvíce na Lounsku. Naopak nejstaršímu je 93 let a v Benešově nad Ploučnicí hájí barvy komunistů.

Do nadcházejícího klání nastupuje zhruba 300 studentů. Věkový průměr v kraji výrazně zvyšuje téměř 1 600 důchodců. 

Z hlediska statistiky to ale není stoprocentní údaj, protože penzisté nad 80 let často do kolonky povolání uváděli místo důchodu svoji bývalou profesi. Například výše zmíněný nejstarší kandidát v kraji má v kolonce povolání veterinární technik.

Krajský úřad neeviduje žádnou obec, kde by se nepodařilo sestavit ani jednu kandidátní listinu.

Nejpočetnějším blokem kandidátů stran a hnutí, za něž se lidé rozhodli jít do voleb, jsou nezávislí. Je jich 7 312, druhá příčka patří KSČM s 1 619 kandidáty a bronz ČSSD s 1 144 lidmi. 

Na opačném konci tabulky jsou hnutí s jediným kandidátem, například v Chomutově jde o uskupení Proti zabíjení a týrání zvířat.

Stranickou optikou jasně vedou kandidáti bez politické příslušnosti, kterých je 12 580, což je 82 procent. 

„Následují členové KSČM se 701 členy a 4,6 procenta a třetí místo patří ČSSD s 613 straníky a 4 procenty. Následuje ODS 446 členy a 3 procenty, SPD má 194 a ANO a 169 straníků. Žádná další strana nebo hnutí nemá více než sto kandidátů,“ sdělila mluvčí krajského statistického úřadu Monika Raušerová.

Největší možnost výběru mají lidé v Ústí nad Labem, kde mohou volit z 15 stran a hnutí, a v Jirkově (14). Naopak Obec Levín na Litoměřicku má nejmenší možný počet kandidátů, což je pět (všichni nezávislí).

Kandidují i známé osobnosti

Zajímavé je, že v kraji, odkud vzdělaní lidé dlouhodobě odcházejí, o hlasy voličů usiluje přes 3 500 tisíce lidí s vysokoškolským titulem, někteří jich mají i několik. Jednoznačně nejvíc je inženýrů, kterých je zhruba 1 400, následuje přes 900 magistrů a 500 bakalářů. 

Tyto údaje je nutné brát s rezervou, protože někteří kandidáti si titul nemuseli napsat, některé zase bez kontroly kandidáta do voleb zapisoval zmocněnec.

V sedmi okresních městech kraje kandidátku s největším počtem vysokoškoláků postavilo ústecké PRO Zdraví a Sport, má jich 32, což je 86 procent na kandidátce se 37 lidmi. 

Druhá příčka patří ODS v Děčíně s 18 vysokoškoláky, což je 70 procent na kandidátce s 27 uchazeči a třetí sdružení PRO Most v Mostě s 30 vysokoškoláky, což je 69 procent na kandidátce se 45 lidmi.

Do kolonky povolání si pak přes 130 kandidátů napsalo mateřská nebo rodičovská dovolená, z toho jsou dva muži.

Kromě známých sportovců, jako jsou aktivní či již nehrající hokejisté Jiří Šlégr, Robert Kysela a Jakub Petružálek (všichni SNK-ED v Litvínově), boxer Lukáš Konečný (UFO v Ústí nad Labem) či basketbalista Jakub Houška (Náš Děčín), najdou lidé mezi kandidujícími herce Jaroslava Achaba Haidlera (PRO! Ústí), Jana Zástěru, dirigenta Hudby Hradní stráže a Policie ČR (Volba PRO! Teplice), vinaře Ivana Váňu (ODS v Mostě) či Jana Šmída, podplukovníka Národní centrály proti organizovanému zločinu (Piráti v Děčíně).