Kdo má psa, je zdravý, potvrdili vědci. Klesá riziko nemocí srdce a cév

  10:08
Pes, nejlepší přítel člověka. Brněnští vědci teď navíc potvrdili, že i nejlepší způsob, jak prospět svému zdraví. Analýza, kterou prováděl výzkumný tým Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, odhalila, že majitelé psů mají nižší riziko onemocnění srdce i cév.

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Na zdraví lidí se podepisují kromě genetického vybavení také stravovací návyky nebo pohyb. A pohybu mají lidé s domácími mazlíčky zpravidla víc, protože musí psy venčit.

Na průřezové studii, které se zúčastnilo více než 1 700 náhodně vybraných lidí ve věku od 25 do 64 let, se podíleli odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně(FNUSA-ICRC) i vědci z prestižní americké nemocnice Mayo Clinic a z univerzity v italské Katánii.

Ze studie vyplývá, že venčení zvířat obecně snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Zdravotně nejlépe pak na tom jsou majitelé psů, ještě lépe než ti, kteří chovají jiné domácí mazlíčky.

„Srovnávali jsme rizikové faktory kardiovaskulárních chorob a takzvané metriky kardiovaskulárního zdraví, jako je například zdravá strava, úroveň fyzické aktivity, kouření, krevní tlak, glukóza či cholesterol. A to mezi majiteli psů, majiteli ostatních domácích mazlíčků a lidí, kteří nemají žádné zvíře,“ uvedl Manlio Vinciguera, vedoucí výzkumného týmu v Brně.

Podle něj majitelé psů navíc vykazovali vyšší skóre kardiovaskulárního zdraví ve srovnání s ostatními majiteli zvířat nebo s lidmi, kteří domácí zvíře nevlastní. Majitelé psů častěji dosáhli doporučené úrovně fyzické aktivity a stravování.

Mazlíčka mělo přes 40 procent dotazovaných

A právě pes je nejčastějším domácím mazlíčkem, kterého lidé dotazovaní ve výzkumu vlastní. Libovolného mazlíčka mělo více než 40 procent respondentů, ale pes mezi zvířaty dominoval.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Potřeba pohybu je zdůrazňovaná jako prevence různých civilizačních onemocnění, ať již jako prevence cukrovky, obezity, vysokého krevního tlaku nebo také duševního zdraví. Studie našeho týmu opět dokazují, že fyzická aktivita je opravdu důležitá,“ doplnil ředitel nemocnice u sv. Anny Martin Pavlík.

Na onemocnění spjaté s kardiovaskulárními obtížemi zemře ročně v Česku více než 50 tisíc lidí, nejčastěji na srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Výzkumníci z FNUSA-ICRC se nezaměřují pouze na blahodárný vliv zvířat na pacienty, ale v medicínském programu Kardiovize Brno 2030 se snaží odhalit a rozpoznat i další faktory, jež ovlivňují srdečně-cévní onemocnění dospělých Brňanů.

VIDEOKVÍZ: Říká se, že psi se podobají jejich páníčkům. Schválně, zda tedy poznáte, komu psi patří:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv