Ve Varnsdorfu někdo zničil radar, zařízení za 350 tisíc je na kusy

  13:16
Neznámý pachatel zničil ve Varnsdorfu na Děčínsku radar na měření rychlosti projíždějících vozidel. Policie nyní zjišťuje, jakým způsobem pachatel zařízení poškodil.

Policisté se o případu dozvěděli v neděli 17. února a zatím jej prověřují jako poškození cizí věci. „Za to hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok,“ uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová.

Kriminalisté na místě zajistili střepy a další stopy, které odeslali na expertizu. Ta podle Trypesové pomůže určit, jak a čím přesně pachatel radar poškodil.

„Ve tři ráno jsme s manželkou slyšeli ohlušující ránu a vylítli jsme. Střepy byly všude rozházené po dvoře. Poškodilo to zeď,“ uvedl pro televizi Prima svědek události Antonín Písař.

Není to první problém, kterému čelí Varnsdorf ve spojitosti s radary. Ministerstvu vnitra se nelíbí, jakým způsobem je město provozuje v lokalitě Studánka. Měřicí zařízení totiž vlastní soukromá firma, která za každý zaznamenaný přestupek inkasuje 290 korun.

To je ale podle ministerstva v rozporu se silničním zákonem, svůj názor opírá o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

„Obec si může pronajmout od soukromých subjektů měřicí zařízení, nicméně částka placená za pronájem těchto zařízení nesmí být odvozena od výsledků měření stacionárního zařízení,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.

“Z judikatury vyplývá závěr, že měření rychlosti je součástí celkového dohledu nad bezpečností a plynulostí provozu na pozemních komunikacích a je tedy výkonem veřejné správy; měření rychlosti tak nemůžou provádět soukromé subjekty,“ doplnil mluvčí.

Varnsdorf se musí k výtkám ministerstva vyjádřit

Radary ve Studánce jsou v provozu od jara loňského roku, spravuje je soukromá firma Water Solar Technology. Vedení varnsdorfské radnice má nyní čas do konce února, aby se k výtkám ministerstva vyjádřilo.

Starosta má nyní dovolenou a město vyvěsilo prohlášení na své webové stránky. 

„Reakci na tuto výzvu město Varnsdorf aktuálně připravuje tak, aby byla odeslána ve stanovené lhůtě. Teprve poté, co ministerstvo vyhodnotí reakci města Varnsdorf, určí další postup,“ stojí na stránkách města.

„Radnice by předně chtěla upozornit veřejnost, že vyhodnocení ministerstva obsahuje pouze předběžné posouzení správního orgánu, z něhož nelze v žádném případě odvozovat jakoukoli neplatnost uzavřených smluv či přijatých usnesení orgánů města Varnsdorf,“ stojí dále v prohlášení.

Autor: