Varna drog zajišťovala blahobyt, policie zabavila zlaté cihly i auta

  11:40
Hradečtí kriminalisté rozprášili varnu pervitinu na Hodonínsku. Až na jižní Moravu se dostali postupným rozkrýváním odběratelské sítě, a to od koncových uživatelů a drogových dealerů až po velmi dobře vybavenou výrobnu.

Královéhradečtí kriminalisté tvrdí, že na konci minulého týdne přeťali významnou drogovou cestu směřující z Jižní Moravy do celé České republiky.

Na Hodonínsku zadrželi společně se zásahovou jednotkou čtveřici lidí. Dva muži a dvě ženy čelí obvinění z trestného činu nedovolené výroby omamných látek.

Varna podle policie zvládla za jeden a půl roku vyrobit téměř 2,5 kilogramů velmi kvalitního pervitinu.

„Hlavní dva organizátoři, sedmadvacetiletá žena a šestačtyřicetiletý muž, oba z Brněnska, vyráběli z léků obsahujících pseudoefedrin drogu pervitin, která byla určená na nelegálních trh po celé České republice. Další dva obvinění, čtyřiadvacetiletý muž a stejně stará žena, jim měli v této činnosti spíše okrajově pomáhat,“ uvedla mluvčí hradecké policie Ivana Ježková. 

Vyšetřování trvalo více než rok. Množství vyrobené drogy nemusí být podle vyšetřovatelů konečné a může se ještě navýšit.

„Ani jeden z obviněných není v současné době aktivním uživatelem drog. I to byl nejspíš jeden z důvodů, že droga, kterou zde v čistém prostředí sofistikovaným způsobem vyráběli, byla vysoce kvalitní, a proto i žádaná,“ řekla Ivana Ježková.

Podle kriminalistů dvojice hlavních obviněných jezdila pro léky do Polska a chemikálie potřebné k výrobě pervitinu objednávali přes internetové obchody na smyšlená jména a adresy, kde zásilku od kurýrní služby přebírali.

Fotogalerie

Když policie vnikla do domu, zrovna ve varně probíhala jedna ze závěrečných fází výroby drogy.

„Ten den měli obvinění v plánu vyrobit něco přes 400 gramů pervitinu. V prostorách, kde byli hlavní organizátoři zadrženi, zajistili kriminalisté předměty a chemikálie, které tvoří technologický celek potřebný k výrobě drogy pervitin,“ uvedla mluvčí. 

Při domovních prohlídkách pak našli dvacet tisíc kusů tablet obsahujících pseudoefedrin, ze kterého by obvinění vyrobili dalších zhruba 1,7 kilogramů pervitinu s prodejní cenou převyšující dva miliony korun.

Kriminalisté využili v terénu a pak i v laboratoři špičkové přístroje, kterými se dá rychle prokázat přítomnost pervitinu a dalších pomocných látek potřebných pro jeho výrobu z těch, které zajistili na místě činu.

Z těchto výsledků také stanovili množství pervitinu, které pachatelé mohli vyrobit ze zajištěných léků, a mohli tak prokázat rozsah trestné činnosti a stanovit právní kvalifikaci.

Vařiči nepracovali jinde, splatili dluhy a užívali si

Policisté jako výnos z trestné činnosti zajistili u dvou hlavních obviněných téměř šest milionů korun, a to jak v hotovosti, ve třech zlatých cihlách v odhadované hodnotě po půl milionu korun, tak na jejich účtech.

Dále jim zajistili majetek jako jsou auta, šperky, elektronika a podobně, neboť je podezírají, že i tyto movité věci si pořídili z peněz získaných prodejem pervitinu. Ani jeden ze čtveřice obviněných totiž nepracoval v zaměstnání ani nepodnikal.

„Organizátoři, tedy ‚vařiči‘, si z nelegálně vydělených financí užívali života. Kriminalisté zjistili, že z takzvaně špinavých peněz zaplatili veškeré dluhy z minulosti, oblékali se do značkových věcí, cestovali a celkově si žili na poměrně vysoké úrovni,“ přiblížila mluvčí.

Čtveřice je obviněna ze spáchání zvlášť závažného trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

Dvojice hlavních organizátorů, vařičů, je stíhána ve vazbě a hrozí jim v případě odsouzení až 18 let vězení. Dalším dvěma obviněným, vyšetřovaným na svobodě, hrozí trest až na 12 let. 

Autor: