VIDEO: Kostel ve Šťáhlavech ukrývá vzácné varhany, píšťaly jsou v podlaze

  9:50
Kostel svatého Vojtěcha ve Šťáhlavech na Plzeňsku ukrývá evropský unikát. Na kůru stojí varhany z roku 1856, jejichž nejdelší píšťaly jsou schované v podlaze. Vzácný nástroj se snaží zachránit parta nadšenců.

Hlavním iniciátorem je kantor Jakub Šedivý. Loni v květnu ve Šťáhlavech organizoval hudební vystoupení se svými studenty z plzeňského církevního gymnázia a zjistil, že varhany vyžadují zásah restaurátorů.

„Potřebujeme zhruba milion a půl. Většinu sumy získáme z dotace, takže vybíráme hlavně na povinnou spoluúčast. Vyhlásili jsme sbírku, peníze chceme získat při kulturních akcích. Zatím jsme dostali přes sto tisíc,“ vyčíslil učitel.

Jedinečný kousek postavil v roce 1856 Ferdinand Guth z Čisté nedaleko Kralovic. Protože na kůru je nízký strop, čtyřiadvacet takzvaných pedálových píšťal ze dřeva položil mistr vodorovně do podlahy a přikryl prkny. Zbylých asi 550 kovových kousků je klasicky svisle ve varhanní skříni.

„Znám stovky varhan v republice, ale tento způsob jsem nikde neviděl, ani o něm neslyšel. Ani v Evropě o ničem takovém nevím,“ uvedl odborník Jiří Reindl, jenž mimo jiné dohlíží na opravu těchto nástrojů.

Fotogalerie

Šťáhlavské varhany se pyšní ještě jednou vzácností. Mají speciální rejstřík podobný harmoniu, což je nástroj připomínající pianino. Místo strun má ale měch, který si hráč sám plní vzduchem pomocí pedálů.

„Záhy se však ukázalo, že když se změní v prostorách teplota, speciální rejstřík neladí s ostatními. Proto se přestal dovnitř dávat. Dobové originály se téměř nedochovaly,“ vysvětlil Reindl.

Varhany v kostele svatého Vojtěcha fungují, ale v omezeném režimu. Aby se zcela nezničily, potřebují co nejdříve opravu.

„Napadl je červotoč i plísně. Musejí se celé zbourat, dřevěné části odvézt a ozářit paprsky gama. Pak se natřou látkou, která zabrání tomu, aby na ně brouček dostal znovu chuť,“ popsal Reindl běžný restaurátorský postup.

Ojedinělá je podle něj také parta nadšenců, která se kolem záchrany vytvořila. Tvrdí, že mnozí lidé jsou odhodlaní, ale nadšení je brzy opustí, takže své snahy vzdají.

To ale není případ Jakuba Šedivého. Se svými studenty připravil na středu večer koncert, kde zazní klasické i moderní písně. Posluchači se mohou těšit třeba na skladby z filmu Noc na Karlštejně. Začátek je v 18 hodin.

„Dvacátého prosince uvedeme Rybovu Českou mši vánoční,“ uzavřel pedagog.

Studenti muzicírují v tramvaji, chtějí zachránit varhany (24. října 2018)