Sucho trápilo i pěstitele vánočních stromků, dráž je však neprodají

  10:22
Letošní sucho postihlo také pěstitele vánočních stromků. Na ceně těch tuzemských se to však neprojeví. „Ceny zvednout nemůžeme, protože stromky jsou nasmlouvané už od jara, a to i ze zahraničí. Kdybychom měli prodávat české stromky dráž, tak je neudáme,“ popisuje František Valdman z Hrádku na Znojemsku.

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Sucho podle něj postihlo hlavně sazenice. „I velké stromky ale mohlo poznamenat. Mohou mít trochu světlejší barvu, protože nebyl dostatek vody. Mohou mít i méně bohaté jehličí a to jehličí může být kratší než jindy,“ dodává Valdman.

Před brněnským Avion Shopping Parkem, kde mají prodejci hned čtyři stanoviště, se drží stejné ceny vánočních stromů jako loni. Hned osm druhů jehličnanů tady nabízí prodejce Pavel Ondráček.

„Lidé kromě jedlí chtějí také černou borovici, smrk ztepilý, smrk pichlavý a další,“ uvedl Ondráček, který stromky u Avionu prodává už dvacet let. Letos v ceně od 399 korun.

Tradičně nejvíce lidí chodí pro stromky před prodejnu Ikea, která nabízí jedli Abies nordmanniana za necelou pětistovku. Polovinu ceny lidé dostanou zpět ve formě dárkové karty. Prodej už v Brně zahájil také Mountfield. Kavkazskou jedli tu lidé pořídí od 349 do 899 korun.

O poznání levněji vyjde, když člověk přiloží ruku k dílu. Třeba majitel plantáže stromků v Hodonicích na Znojemsku tady nabízí denně až do Štědrého dne tři tisíce smrků pichlavých, kus jen za 230 korun včetně zabalení. Člověk si však musí stromek vybrat a uříznout sám.

Ceny surovin na cukroví jdou stále nahoru

Také vánoční cukroví zůstává většinou na loňských cenách. Martina Kolačná z brněnské cukrárny U Koláčků pozoruje, že je poptávka rok od roku větší. Objednávky na cukroví přijímá od 1. září a už po týdnu měla plnou kapacitu.

„Přesto lidé stále volají, jestli bych nemohla aspoň kilo cukroví ještě udělat. Mám také několik lidí, kteří čekají až do 21. prosince, kdy bych měla mít napečeno, jestli něco nezbylo,“ podotýká.

Kilo cukroví o osmnácti druzích prodává za 400 korun. Na příští rok o padesát korun zdraží. „Suroviny jdou nahoru stále. Sice se občas ukáže nějaká akce, ale je to na pár kusů na osobu. To buď člověk lítá tam a zpět, nebo zaměstná celou rodinu,“ směje se.

Jen na Vánoce přitom spotřebuje 120 másel a 200 vajec. Obecně se ceny cukroví nejčastěji pohybují od 380 (spíše suché druhy) do 780 korun za kilo.