VIDEO: V Karlových Varech zazáří smrk z Drahovic, rostl pětatřicet let

  13:18
Pětatřicet let rostl u domu ve Vrchlického ulici v Karlových Varech smrk ztepilý, který tam zasadil Marek Doležal. Pro letošní rok se asi dvanáctimetrový jehličnan stane oficiálním vánočním stromem lázeňského města.

Netradiční budíček měli dnes obyvatelé jindy velmi klidné Vrchlického ulice v karlovarské čtvrti Drahovice. Už před osmou hodinou zde u jednoho z domů stál jeřáb, o kousek dál pak parkovalo auto na převoz dřeva.

Důvod byl prostý. Ze zahrady domu to ráno zmizel asi dvanáctimetrový smrk ztepilý. Pro nadcházející období adventu a Vánoc bude v Karlových Varech symbolem těchto svátků.

„Sázel jsem ho asi před pětatřiceti lety,“ zavzpomínal Marek Doležal, který odmala žije ve Vrchlického ulici. Jako desetiletý chlapec prý sázel kdeco. „Bonsaje, stromečky... Dá se říct, že jsem byl náruživý pěstitel,“ tvrdí.

Statný smrk po dohodě se sousedy nabídl městu. „Je ho škoda. Ale na druhou stranu by se stejně musel pokácet, protože už narušuje okolní stavby. Takhle udělá aspoň radost někomu dalšímu,“ svěřil se Marek Doležal.

Fotogalerie

Právě to, že strom narušuje okolní stavby, byl pro zaměstnance Správy lázeňských parků, kteří smrk pokáceli, trochu oříšek. Od ulice, kam jej museli dostat, jej totiž dělila garáž. „Bylo to trochu komplikovanější, než jindy,“ připustil Miroslav Kučera, ředitel Správy lázeňských parků. „Naši lidé jsou ale zkušení,“ řekl na adresu kolegů.

A práce jim skutečně šla od ruky. Uvázat strom pod jeřáb, porazit jej a pak v podvěsu dopravit na ulici. To vše zabralo přibližně půlhodinu. „Šlo to rychleji a lehčeji, než jsem zprvu předpokládal,“ pochválil kolegy Kučera.

Z Vrchlického ulice strom hned putoval před hlavní poštu, kde bude v dalších týdnech stát. Pracovníci Správy lázeňských parků dnes pokáceli ještě jeden vánoční strom. Smrk z Mírové bude stát v karlovarské části Sedlec.

„Ještě než jsme vypsali výzvu pro dárce letošního vánočního stromu, ozvali se nám s nabídkou lidé z Vrchlického ulice,“ uvedla Helena Kyselá, mluvčí karlovarského magistrátu.

Díky rychlosti dárců se ovšem podařilo městu sehnat vánoční strom na příští rok. „Na základě výzvy se nám ozvali lidé z Majakovského ulice. Odtud tedy bude vánoční smrk roku 2019,“ dodala Helena Kyselá.

Vánoční strom se slavnostně rozsvítí o první adventní neděli v 18 hodin. Ozdobí ho stejně jako každý rok klasické vánoční dekorace v různých barvách a bílé světelné řetěžce.