Vánoční strom pro Hradec má polámané větve, nevydržely převoz na náměstí

  17:26
Osmnáct metrů vysokou a pětatřicet let starou jedli instalovali pracovníci technických služeb na Masarykovo náměstí v Hradci Králové. Jeden ze tří hradeckých vánočních stromů však při kácení přišel o část větví a při výzdobě tak bude třeba nedostatky zakrýt.

Pouhých deset minut stačilo dřevorubci s motorovou pilou, aby strom v hradecké Sportovní ulici poslal k zemi. Přes čtvrt století starý mohykán však i po jeho zásahu zůstal na svém místě. Zavěšený na lana jeřábu čekal, až ho jeřábník opatrnými pohyby položí na valník kamionu.

„Doufám, že ho při nakládání moc nepolámou. To by byla škoda,“ komentovala takřka chirurgickou operaci majitelka stromu Dana Bláhová, která jedli ojíněnou městu darovala.

Její přání však vyslyšeno nebylo a strom přišel z jedné strany o několik větví a mnoho z nich zůstalo doslova na vlásku. Podle náměstka ředitele Technických služeb města Hradce Králové Daniela Jeřábka je právě pokládání na plošiny nejtěžší úkol z celé akce. 

„Snažíme se ho udržet nedotčený. Bohužel má obrovskou hmotnost a v konečné fázi si musí na tu ložnou plochu lehnout. Takže k nějakým škodám na tom stromě dojde vždycky, tomu nemůžeme zabránit. Bohužel i tento přišel o nějaké větve,“ komentoval Jeřábek polámaný strom.

Po hodině se kamion vydal na zhruba desetiminutovou cestu centrem Hradce. Z ulice Sportovní přes Úprkovu, Okružní, Resslovu a Karla IV. na Masarykovo náměstí.

Fotogalerie

„Cesta byla bez komplikací. Na dnešní den byla kvůli bezpečnému průjezdu vyklizena i ulice Havlíčkova. Kdyby přeci jen nějaké auto překáželo, museli bychom ho nechat odtáhnout,“ uvedl Jeřábek.

Příjezd vánočního stromu, stejně jako dříve jeho kácení, si nenechala ujít desítka diváků. „Už vidím zvedání po několikáté. Jsou to kluci šikovný, že jim to nespadne. Strom vypadá pěkně,“ uvedla Božena, která na náměstí přišla s vnukem.

Před zapuštěním kmene do země pracovníci nejdříve ořezali přebývající části a ještě mu několik metrů ubrali. 

„Přijde téměř o čtyři metry své výšky. Strom pro toto prostranství proto musí měřit minimálně 18 metrů,“ komentoval při delegování pracovníků Jeřábek. „Vybíráme strom už od poloviny září a mnoho lidí nám nabízí menší stromy než tady potřebujeme. Již teď třeba víme o stromech na další rok,“ informoval.

Technické služby instalují v Hradci Králové tři vánoční stromy. V úterý dopoledne přivezly jedle ojíněné na Velké a Masarykovo náměstí. Ve středu povezou ze Štěnkova smrk pichlavý na náměstí 28. října.