VIDEO: Na stavení září tisíce světel. Zapínám je pro děti, říká nadšenec

  8:20
Za denního světla ten dům většina lidí mine bez povšimnutí. Jakmile se setmí, nelze ho přehlédnout. Stavení Antonína Hrbáčka v Lípě u Zlína totiž zdobí tak velkolepá vánoční dekorace, že v okolí nemá obdoby. Do dálky tu září tisíce žároviček.

Žárovičky jsou zavěšené na fasádě, pod okapem, na balkoně, ale také na stromech v zahradě nebo na kůlně. Světelná show není statická, ale plná zajímavých efektů.

„Celkem je tu rozvěšených dvacet tisíc světel. Každý rok se výzdoba o něco rozšíří,“ hlásí hrdě majitel domu.

Jako bývalý elektrikář nemá s propojením stovek metrů kabelů problémy. S netradičním zdobením domu začal už před patnácti lety.

Fotogalerie

U sousedů si všiml vánoční výzdoby a řekl si, že ji zkusí trumfnout.

„V té době mi umřela tetička, která neměla vlastní děti. Příbuzní říkali, že jí musíme zapálit svíčku, tak jsem se rozhodl, že jí do nebe posvítím pořádně,“ usmívá se třiasedmdesátiletý muž.

Jeho koníček je přitom dost nákladný. Každoročně musí třetinu žárovek vyměnit a má spočítané, že prosvítí asi 120 korun denně. Vzhledem k tomu, že svítí od listopadu a výzdobu zpravidla uklízí na Tři krále, jdou jen částky za elektřinu do tisíců.

Dekoraci chystá tři měsíce dopředu

Hrbáček peněz nelituje, ani toho, že mu večer co večer k domku chodí skupinky zvědavců.

„Vždyť já to dělám pro děti, zvu je na zahradu, mají tam sněhuláka, kde se vyfotí, houpačku na pohoupání. Jsem rád, když si to tu užijí,“ říká nadšenec.

Na domě má schránku, kam mu mohou kolemjdoucí hodit příspěvek na elektřinu.

Díky novým technologiím však spotřeba v posledních letech značně poklesla.

„Dřív, když jsem světla na domku spustil, manželka na mě volala, že nemůže žehlit. Zapnula žehličku do zásuvky a v domě vypadly všechny obvody,“ vzpomíná.

Světelnou dekoraci připravuje vždy tři měsíce dopředu. „Vždy to postavím, v noci nafotím a pak ještě několikrát upravuji, aby to ladilo,“ vysvětluje.

Každý rok si přeje pořádnou zimu plnou sněhu. Když totiž místo sněžení prší, kazí se mu žárovky.