V Jihlavě už stojí vánoční strom, smrk vyrostl symbolicky v Zimní ulici

  15:12
Jen čtyři kilometry musel dopoledne urazit letošní jihlavský vánoční strom. Jakoby symbolicky přijel ze Zimní ulice v městské části Horní Kosov, kde vyrostl. Kamion převezl smrk na tradiční místo na Masarykově náměstí. Tam ho už v neděli čeká rozsvícení na začátek adventu.

„Město letos uvažovalo ještě o dalších dvou stromech. Jeden je na sídlišti Březinky, kde z jeho kácení kvůli rozhodnutí majitele sešlo, a druhý na ulici Polní, kam se ale nakonec nebylo možné dostat s technikou,“ prozradila Alena Zápotočná, referentka odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu.

O ozdobení stromu, kterým je letos desetimetrový smrk ztepilý, se nyní postarají pracovníci Služeb města Jihlavy. Nebudou na něm chybět světelné rampouchy, řetězy a stříbrno-červené koule. Poprvé se vánoční strom rozsvítí v neděli v podvečer. Akci doprovodí svým vystoupením Ewa Farna.

Jako každý rok se u vánočního stromu objeví také zvonička. Na novém místě - pod lípami u morového sloupu - budou letos stát vánoční stromky, které pravidelně zdobí děti z mateřských škol.

Předvánoční jarmark se na Masarykově náměstí uskuteční od 14. do 22. prosince.

„Každý pátek bude připraven i kulturní program. Na své si přijdou jak děti, tak dospělí. Bude se točit kolotoč, vyprávět pohádky, návštěvníci si budou moci pohladit živá zvířata nebo se podívat, jak sochaři vytvářejí umělecká díla z ledu,“ přiblížila Zápotočná.

Novoměstský strom letos dostal novou chuť do života

Jihlava není jediným městem, kde toho vánoční strom letos mnoho nenacestuje. Ještě o mnoho blíž náměstí ho našli v Havlíčkově Brodě. Ze Žižkovy ulice to měl smrk jen pár stovek metrů.

Fotogalerie

„Byl pokácen z bezpečnostních důvodů. Nebezpečně se nakláněl na dům, majitelé s jeho pokácením souhlasili,“ uvedl Radek Stejskal z brodských technických služeb.

Zcela bez nutnosti transportu to mají ve Žďáře nad Sázavou nebo v Novém Městě na Moravě. Ve Žďáře ozdobí smrk pichlavý, který už patnáct let roste na náměstí Republiky, kdy ho město dostalo darem a byl sem přesazen.

Novoměstský vánoční strom bude též živý, nazdoben bude smrk u kašny na Vratislavově náměstí. I když jeho budoucnost byla ještě nedávno nahnutá. Strom usychal a správce městské zeleně mu musel věnovat velkou péči. „Zdá se, že se stav smrku zlepšil. Je mnohem méně proschlý, dostal novou chuť do života,“ pochvaluje si nyní starosta Michal Šmarda.

Autoři: ,