Odchyt holubů nepomohl, Valtice si najmou lovce a sběrače vajíček

  10:14
Půl milionu korun zaplatí Valtice, aby se zbavily dotěrných holubů. Přemnožení ptáci škodí nejen památkám ve městě zapsaném na seznamu UNESCO, ale i novějším domům.

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Částku město rozloží do čtyř let. Zaplatí z ní člověka, jenž bude mimo jiné vybírat z holubích hnízd vajíčka.

Holubi způsobují na budovách ve Valticích obrovské škody. Vyzobávají vápno z malty a narušují měkký stavební kámen, jako je pískovec nebo opuka, jenž je běžný u řady historických památek. Nejen že do kamene drápou, ale stavebnímu materiálu škodí především jejich trus, který rozleptává vše, na čem ulpí.

„Problémy máme nejen u městských budov. S holuby se potýkají i na zámku, v nemocnici nebo v kostele. Každý to řeší svým způsobem. Například na kostele zdejší farář nedávno nainstaloval sítě asi za šedesát tisíc korun, aby stavbu alespoň částečně ochránil,“ popisuje starosta Pavel Trojan (ČSSD).

Holubů se tam marně snaží zbavit už dlouho. Odborná firma sice zhruba před pěti lety ptáky pochytala, jenže další se brzy nastěhovali na jejich místo. Jednorázový odchyt se tak ukázal jako marná investice.

Plašení ptáků nezabralo, střílet je v centru nechtějí

„Holubi se musí řešit systematicky a dlouhodobě. V podstatě trvale,“ míní starosta Trojan. Právě proto si Valtičtí na čtyři roky najali odborníka, který bude po městě pravidelně chodit, lovit dospělé holuby, sbírat jejich mláďata a z hnízd vybírat vajíčka.

„Je to asi jediný způsob, který je účinný, pokud se dobře vytipují místa, kde se holubi zdržují. Odchyt dospělých holubů je možný jen v zimě, avšak vajíčka a mláďata se mohou sbírat po celý rok,“ vysvětluje Trojan, proč je investice na první pohled vysoká.

Jak tvrdí, Valtičtí neměli moc na vybranou. Plašení, jaké se používá třeba v Brně, Mikulově či ve Znojmě, se ukázalo jako neúčinné. A střílení ptáků, jako využili třeba v Miroslavi na Znojemsku, je zase pro centrum města vyhledávaného turisty nepřiměřené.

S holuby se potýkají v řadě měst. Podle Státního zdravotního ústavu byla v posledních letech například brněnská populace holubů odhadována na třicet tisíc kusů. Zajímavé je, že v roce 1945 čítala v tomto městě pouze dvě stě kusů. Města se holubů zbavují nejen kvůli škodám na domech, ale také proto, že jsou významným zdrojem různých alergenů, zejména roztočů.