Valašské Klobouky zřídí Seniortaxi

  9:38
Od června tohoto roku začne po Valašských Kloboukách přepravovat pasažéry nová služba Seniortaxi. O jejím zřízení rozhodli zastupitelé na svém středečním zasedání. Speciální dopravu budou moci využívat lidé nad 65 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P bez věkového omezení, a to například při svých cestách k lékaři, na úřady, k vlakovému nádraží, do kostela a podobně. Jednosměrná jízdenka po městě bude stát 20 korun, jízdenka do místních částí Lipina, Smolina a Mirošov pak cestujícího vyjde na 25 korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

„Seniortaxi usnadní starším spoluobčanům pohyb po Valašských Kloboukách a do určité míry nahradí městskou hromadnou dopravu, samozřejmě s tou výhodou, že auto cestující přiveze přesně na místo, kam budou potřebovat,“ sdělila starostka Eliška Olšáková.

„Služba začne fungovat ve zkušebním provozu začátkem června a po šesti měsících její fungování zhodnotíme. Město bude toto období dotovat částkou 180 tisíc korun,“ dodala.

Provozovatelem Seniortaxi budou Valašskokloboucké služby. Cestující se nejprve registrují a obdrží průkaz, který je bude k využívání služby opravňovat. Přeprava bude zabezpečována na území města a místních částí v pracovních dnech od 6:30 do 14:30 hodin, a to na základě objednávky v jednodenním předstihu.

Cílovými místy Seniortaxi se budou moci stát ordinace praktických i odborných lékařů, lékárny, pošta, úřady, služby, vlakové či autobusové nádraží, nebo kostel a hřbitov. Pokud bude senior potřebovat doprovod druhé osoby, bude pro jejich cestu postačovat jedna jízdenka. Stejně tak v případě, že bude z jednoho nástupního místa cestovat do stejného cíle více registrovaných uživatelů. Cestující budou moci přepravovat spoluzavazadla.

Ke zjištění předběžného zájmu provedla valašskokloboucká radnice v únoru a březnu průzkumné šetření. Dotazníky distribuovala prostřednictvím Klobuckého zpravodaje i místní charity a také je fyzicky roznášely asistentky prevence kriminality. Celkem se zúčastnilo 116 respondentů dané cílové skupiny, přičemž 111 z nich potvrdilo, že služba je ve městě potřebná, a 102 účastníků vyjádřilo, že by Seniortaxi využívalo.