Autor soch vesnického orloje vystavuje v Turnově své dřevořezby

  16:44
Liberecký umělecký řezbář Václav Plechatý přidal do své úctyhodné sbírky další výstavu. Svým příznivcům dělá radost od 8. listopadu v Muzeu Českého ráje v Turnově.

Dřevořezby Václava Plechatého v době, kdy čekaly v turnovském muzeu na umístění do Kamenářského domu. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

„První výstavu dřevořezeb měl Václav Plechatý v roce 1971. V tuzemsku i v zahraničí jich od té doby uspořádal více než čtyřicet,“ říká ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová. „Vyučil se zámečníkem a patří mezi řezbáře samouky, lidi neškolené ve svém oboru. Ale prokazuje přirozený talent a vlohy pro práci se dřevem. Učil se jí u svého dědečka truhláře a také u tatínka.“

Podle Jakouběové vychází Plechatý ze starých tradic lidového řezbářství a také z uměleckých stylů přírodních národů.

„Inspirovali ho zejména afričtí černoši a američtí indiáni,“ dodává Jakouběová. „Fascinovala ho jednoduchost a dokonalost jejich postav a mistrná stylizace. Václav Plechatý se inspiruje rovněž cirkusem.“ 

Plechatý volí listnaté stromy i exotiku

Umělec se pravidelně zapojuje do řezbářských sympozií v Turnově, Dolánkách i v Doksech. Převážnou část jeho děl tvoří mohutné velké reliéfy. Zobrazuje na nich lidské postavy, zvířata i rostliny. Plechatý se věnuje také grafice, především linorytu a používá také suchou jehlu.

Turnovská výstava, jež potrvá do konce roku, soustřeďuje jeho dřevořezby. „Václav Plechatý pracuje nejčastěji s lípou, ale i s dalšími listnatými stromy - olší, třešní, švestkou, hrušní, jasanem nebo jilmem,“ podotýká Jakouběová.

Liberecký řezbář sahá rovněž pro exotická dřeva z mahagonu, palisandru či limbu. Materiál pro svá díla si vybírá buď přímo v lese, nebo na pilách, kde nakupuje zpravidla silné fošny. Doma je pak nechává přirozeně vyschnout. 

Nůž, dláto i kruhová očka

Na dřevořezbách pracuje nožem, dlátem, ale i s pomocí kruhových oček. Reliéfy dělá z dřevěných desek. Klihem se spojuje do bloků dlouhých až tři metry.

„Plastiky upravuje Plechatý voskem, případně mořidlem,“ upozorňuje Jakouběová.

Řezbáře v minulosti proslavila sochařská výzdoba na jediném vesnickém orloji v Česku. V Kryštofově Údolí vytvořil postavy do pro svého přítele Martina Chaloupku. Plechatý vyřezal pro orloj dvanáct apoštolů, sochu svatého Kryštofa, svatou Barboru a ponocného. Orloji vévodí pohyblivá luneta, jež zobrazuje život na venkově.

„Muzeum Českého ráje nominuje Václava Plechatého na seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje,“ shrnuje Jakouběová. „Jeho díla zdobí také zahraniční sbírky, za svou práci získal prestižní ocenění.“