Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Rožnově startují oslavy 750. výročí města

  18:02
V květnu začíná cyklus akcí, které jsou připomínkou letošního 750. výročí města. Od začátku měsíce funguje nová hledačka (quest) zaměřená na historii Rožnova, na čtvrtek 18. a pátek 19. května je pro žáky základních škol připraveno Dobývání Hradiska a žáci mateřských a základních škol budou také vyrábět znak města z barevných víček od PET lahví. V červnu (čtvrtek 1.6.) proběhne Pokus o zápis do České knihy rekordů a uskuteční se také první letošní vrchol oslav – program Rožnov lázeňský (sobota 10. června).

Masarykovo náměstí v Rožnově pod Radhoštěm. | foto: MAFRA

Výuka ve třídách zaměřená na Hrad Rožnov a historii města a následné zábavné dopoledne na Hradisku. To je akce Dobývání Hradiska, kterou pro žáky čtvrtých tříd rožnovských základních škol připravili pedagogové ze soukromé ZŠ Sedmikráska Jan Mikolajek a Jiří Krajča. Samotné dobývání Hradiska je naplánováno na čtvrtek 18. a pátek 19. května.

Prakticky od začátku školního roku sbírají děti z mateřských a základních škol barevná víčka od PET lahví, aby z nich v druhé polovině května vyrobily velký znak města. K vidění bude na setkání 1. června, kdy proběhne pokus o zápis do České knihy rekordů.

Nejen pro děti, ale i pro širokou veřejnost je určena pozvánka na „rekordní“ zpívání na náměstí. „Ve čtvrtek 1. června zveme všechny Rožnovany na společné zpívání lidové písně Rožnovské hodiny. Sraz je v 8,30 hodin a přítomni budou také komisaři agentury Dobrý den. Město se totiž pokusí o zápis do České knihy rekordů v počtu zpěváků zpívajících lidovou píseň v místě, ze kterého tato píseň pochází. Tak jestli máte možnost a čas, určitě přijďte,“ pozvala na akci všechny obyvatele města místostarostka Rožnova Kristýna Kosová.

O týden později pak oslavy naplno odstartují celodenní programem, který připomeneme lázeňskou historii města. Akce Rožnov lázeňský přinese Rožnovanům i návštěvníkům města lázeňské koncerty Beskydské muziky ZUŠ Rožnov a Swingtime bandu z Frenštátu pod Radhoštěm, dále možnost ponořit se do syrovátky nebo piva či komentované lázeňské vycházky s průvodcem. Součástí akce bude také inhalatorium, sluneční lázně, projížďky na jezírku nebo turnaj v pétanque. A do Rožnova se budou moci zájemci dostat parním vlakem.

Vrcholem oslav 750. výročí města budou pětidenní Slavnosti pod Radhoštěm konané na začátku července, jejichž součástí bude Divotvorný park (středa 5.7. – program zde), Rožnovské zkušebny (čtvrtek 6.7. – program zde), dětský den Kdo si hraje nezlobí a Pohádkový les (pátek 7.7., program zde) a 39. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti (7.-9.7., program zde).