V Praze klesla kriminalita. Ubylo krádeží aut, ale bylo více vražd

  18:14
Kriminalita v Praze klesá rychleji, než je celorepublikový průměr. Loni ubylo násilných trestných činů i znásilnění. Naopak o dva případy vzrostl počet vražd. Kriminalisté také dodatečně objasnili i některé staré vraždy.

Ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Celkově klesla kriminalita v Praze o desetinu. Tím hlavní město překonalo celorepublikový průměr, který činí pokles o 7,3 procenta. Vyplývá to ze statistik za rok 2017, které ve čtvrtek zveřejnila pražská policie.

Meziročně v Praze ubylo násilných trestných činů. Zatímco v roce 2016 jich policie vyšetřovala 1 555, loni jich bylo 1 508. Přibližně o čtvrtinu poklesl například počet případů znásilnění, a to ze 123 na 94.

Naopak nárůst o dva případy zaznamenali policisté u vražd. „Je to ale číslo, které je posledních několik let víceméně stejné,“ říká náměstek ředitele pražské policie Ivan Smékal s tím, že kriminalisté v loňském roce řešili celkem dvaadvacet vražd. Z toho jich jednadvacet objasnili. 

„Jediná neobjasněná vražda je z prosince, kdy jsme v Praze 5 řešili případ dvou zemřelých v bytě s podezřením na násilí. Jsme přesvědčeni, že se jedná o vraždu a následnou sebevraždu, ale jelikož se ještě dokončují nějaké expertizy, vedeme tuto vraždu ve statistikách jako neobjasněnou,“ vysvětluje Smékal.

Loni policisté objasnili také tři vraždy z předchozích let, z čehož dvě byly dokonce více než patnáct let staré.

„Jednou z nich byl případ z ledna 2000, kdy byl nalezen v bytě v Praze 4 ubodaný muž. Otisky prstů a další stopy nakonec ukázaly na cizince, takže jsme zahájili řízení proti uprchlému,“ popisuje jeden z případů Smékal.

Druhá vražda, kterou kriminalisté dlouhou dobu nedokázali vyřešit, je případ z roku 1984. Tehdy někdo uškrtil majitele jednoho z bytů v Praze 5. „Loni nám k tomuto případu vyšly otisky prstů, pachatel se poté k vraždě i přiznal, ale vzhledem k časové prodlevě už je vražda promlčena,“ dodává náměstek policejního ředitele.

Z loňských případů se policie zabývala například zavražděním bezdomovce v pražských Stodůlkách, kterého během hádky zabil třiadvacetiletý mladík. Tělo policisté našli v odpadcích v jedné z chat. 

Smrtí skončila také hádka mezi dvěma muži loni v létě v Hostivaři, který pravděpodobně zemřel na pobodání. V květnu policie vyšetřovala vraždu ženy ve Strašnicích, kterou pobodal její manžel.

Kapesních krádeží přibylo

Lehký nárůst případů zaznamenali policisté také u kapesních krádeží. Jde o jedinou kategorii trestných činů, u které nelze za posledních pětadvacet let pozorovat dlouhodobou klesající tendenci.

„Je to nejčastější druh kriminality. Praha se na všech kapesních krádežích v republice podílí ze čtyřiašedesáti procent,“ říká Smékal. Naprostou většinu okradených i pachatelů tvoří cizinci.

Loni pražští policisté řešili 7 313 kapesních krádeží. Objasnit se podařilo jen 226 případů. Nízká objasněnost souvisí především s tím, že policisté musí pachatele chytit při činu. V opačném případě je prakticky nemožné krádež vyšetřit.

Policisté vnímají pozitivně také to, že postupně klesá počet vloupání do bytů, rodinných domů nebo dalších objektů. Těch bylo v loňském roce 4 970, což je nejméně od roku 1990. Mezi roky 2016 a 2017 byl pokles vloupaček více než čtvrtinový.

Místo aut se kradou jejich součástky

Pachatelé v loňském roce ukradli na území Prahy celkem 981 vozidel. To je o 712 méně než v roce 2016. Naopak ale přibylo případů, ve kterých zloději z aut kradou součástky. Vyplývá to ze statistik za rok 2017, které zveřejnila pražská policie. 

„Začínají se projevovat opatření, která měla pachatelům znesnadnit prodej kradených vozů. Někteří pachatelé z Východu se navíc přesunuli například do Německa. Především pak hraje roli stále častější kvalitní zabezpečení vozidel,“ vysvětluje nízký počet ukradených aut Smékal.