V plzeňských Křižíkových sadech proběhne premiéra Cyrana

  16:00
Letošní premiérou Divadelního léta pod plzeňským nebem bude romantický příběh Cyrano v podání Michala Dlouhého. Světová klasika Edmonda Rostanda bude mít premiéru 30. června od 20:30 hodin v Proluce v Křižíkových sadech.

Michal Dlouhý | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

V červenci pak nabídne 11 repríz. Ve středu 4. dubna se spustil prodej vstupenek na letošní inscenace. Romantický příběh čisté a marné lásky až za hrob, opravdového přátelství, hrdinství, odvahy i cti režíruje Ivan Řezáč, kostýmy a scény navrhuje Petr Kolínský, hudbu pak Jan Maxián. Kromě Cyrana se představí loňská novinka Akvabely ve čtyřech reprízách.

Divadelní léto je největším open air festivalem v Plzeňském kraji a jeho návštěvnost se ustálila na osmi tisících diváků. Letos se koná již jedenáctý ročník, který potrvá od 18. do 28. července.

„Divadelní léto mám velmi rád. Je to festival, který v reálném prostředí Plzně vytváří vlastní kvalitní inscenace. Nezaměnitelná atmosféra letních večerů přivádí do centra jak místní publikum, tak i návštěvníky města,“ řekl Martin Baxa, první náměstek primátora.

Tváří 11. ročníku festivalu bude herec Michal Dlouhý, kterého čeká náročná role Cyrana. „Vzpomněl jsem si na Shakespearovské letní slavnosti v Praze, na atmosféru letních večerů. Slíbil jsem rodině, že nebudu hrát přes léto, dokud mám malé děti. Role Cyrana ovšem nešla odmítnout. Těším se, až si v Plzni zahraji pod širým nebem,“ řekl představitel Cyrana. Spolu s ním se představí v roli Le Breta Kamil Halbich. Roxanu si zahraje Andrea Mohylová z plzeňského divadla a Kristiána Miloslav Tichý. Dále hrají Jan Jankovský, Antonín Procházka ml., Klára Krejsová, Jana Kubátová, Bronislav Kotiš, Petr Borovský, Jiří Maryško a další.

Hlediště v Proluce pro více než čtyři stovky diváků je oblíbeným místem festivalu, v roce 2008 tu Divadelní léto uvedlo svoji vůbec první inscenaci Don Juan a v roce 2015 se sem vrátilo s inscenacemi Prokletí rodu Baskervillů a Lhář.

Doprovodný program zahájí festival již 18. června představením Pojďme na tanec! ve spolupráci s Tancem Praha. V červenci se pak uskuteční tradiční Open Air Slam a připraven je i příměstský divadelní tábor pro děti od 9 do 15 let.

Vstupenky zakoupí zájemci prostřednictvím sítě GoOut (www.goout.cz), v prodejně DEPO2015 a v červnu a v červenci na místě v Proluce před představením.

Více informací je na www.divadelnileto.cz.