Cizinci v kraji nežádají o české občanství, bojí se jazykových zkoušek

  8:30
Na území Pardubického kraje žije přes třináct tisíc cizinců, většina z nich je z Evropské unie. Téměř polovina z nich je v regionu na základě povolení k trvalému pobytu. Jejich počet postupně narůstá.

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn | foto: bloomberg.com

„V kraji momentálně žije nejvíce cizinců za posledních dvacet let. Oproti roku 1996 vzrostl jejich počet o více než osm tisíc,“ uvedla mluvčí pardubické pobočky Českého statistického úřadu (ČSÚ) Hedvika Fialová.

Dalších necelých sedm tisíc cizinců v kraji působí díky některému z dalších typů přechodného pobytu. Jsou to například občané takzvaných třetích zemí, cizinci, kteří mají dlouhodobá víza nebo dlouhodobý pobyt, jde i o přechodný pobyt občanů Evropské unie a jejich rodinných příslušníků.

Podle ČSÚ je v republikovém srovnání počtu cizinců okres Pardubice na dvacáté příčce, okres Svitavy obsadil až devětašedesáté pořadové místo.

Lidí z EU je víc než polovina

Z dat Ředitelství služby cizinecké policie o státním občanství cizinců, žijících ke konci loňského roku v Pardubickém kraji, vyplývá, že občané států Evropské unie tvořili 52 procent cizinců žijících v kraji, což je o deset procentních bodů výše než je celorepublikový průměr.

Nejpočetnější skupinu cizinců tvořili občané Slovenska (28 %), Ukrajiny (22 %), Vietnamu (10 %) a Polska (9 %). Ani velký nárůst počtu Vietnamců a Mongolů před necelými deseti lety se neprojevil později na počtu žadatelů o české státní občanství, i když jsou tady déle než pět let.

„Hlavním důvodem je povinnost absolvovat zkoušky z češtiny a to je pro mnoho z nich nepřekonatelný problém. Raději jsou ve statutu pracovníků dlouhodobých, které neposíláme domů, ale ministerstvo vnitra jim prodlužuje pracovní povolení a pracovní vízum,“ řekl ředitel pardubické pobočky úřadu práce Petr Klimpl.

Potvrzuje, že počet pracovníků z mimoevropských zemích zůstává stejný, ale zvyšuje se počet těch, kteří jsou trvale hlášeni k trvalému pobytu, a ti tvoří zmíněný celkový nárůst cizinců.

Význačným mezinárodním pracovištěm je pardubický Foxconn. Pracuje v něm více než 600 cizinců na různých pozicích od vrcholového managementu až po montážníky na linkách. Cizinci zastupují více než 20 národností. Mluvčí firmy však říká, že tyto počty dlouhodobě zůstávají stejné a bez zásadních změn.

„Ovšem noví zaměstnanci, kteří k nám přicházejí ze zemí mimo Evropskou unii, jsou ve většině případů rodinní příslušníci již našich současných kolegů. Jsou tedy náborováni napřímo, bez zprostředkovatelských agentur. Důležité je podotknout, že všem našim zaměstnancům zajišťujeme a garantujeme rovné pracovní podmínky, bez ohledu na jejich státní příslušnost,“ uvedla mluvčí Dagmar Krausová.

Ne všechny cizince podchytí ČSÚ

Zahraniční zaměstnance Foxconn podle své mluvčí rozhodně neupřednostňuje, ale kvůli nedostatku pracovní síly v regionu otevřel i nábor zaměstnanců mimo Českou republiku. A to i přesto, že zakázky na jednom z projektů jsou nyní nižší.

Nutno dodat, že ve statistikách ČSÚ není podchycena práce cizinců přijíždějících na turistické vízum. Pokud má zaměstnavatel místo vhodné na dobu určitou do tří měsíců, pak může být cizinec přijat na brigádu.

„Další možnost zaměstnávání cizinců mimo jakoukoli evidenci je ta, že když dělá subdodávka pro firmu cizí společnost, tak k nám může poslat lidi na služební cestu. Ale může to být i firma z Evropské unie, která legálně zaměstnává cizince mimo Unii, a vysílá je na služební cestu. Třeba v případě montáže je to jednoduché, ale týká se to i větších subdodávek ve stavebnictví,“ dodal Petr Klimpl.