Strážníci v Pardubicích rozšíří kvůli kuřákům počet hlídek v ulicích

  16:20
Městská policie v Pardubicích chce předejít dalším stížnostem na noční hluk. O ten se nyní starají především kuřáci před restauracemi. O prázdninách bude proto kontrolovat pořádek v pardubických ulicích v noci větší počet strážníků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Není to neobvyklý obrázek. Kuřáci, kteří si nemohou zapálit uvnitř restaurací a hospod, postávají před podniky. V době nočního klidu často ruší obyvatele přilehlých domů. Není tak divu, že někteří už na hlučné kuřáky volali městskou policii.

„Od začátku června do jeho poloviny evidujeme 31 stížností na rušení nočního klidu, z toho se pět oznámení týkalo stížnosti na hlučící skupinku kuřáků před restauračním zařízením,“ říká Lucie Klementová z preventivní a informační služby pardubické městské policie.

Městská policie proto především na prázdniny plánuje zvětšit počet pěších hlídek. Právě ty by měly kuřákům domlouvat.

„Kompetence strážníků jsou s novým zákonem rozšířenější, nicméně dáváme lidem čas pro zažití těchto novinek. Městská policie na základě předchozích zkušeností však zvýší na letní měsíce v centru města noční pěší hlídky, které mohou ihned odhalený přestupek řešit,“ dodavá Lucie Klementová.

V noci se hluk povídajících si lidí rozléhá více a obyvatele přilehlých bytů často hodně ruší.

„Městskou policii už jsme jednou volat museli. Sice máme dvojitá okna, ale v teplém počasí chce člověk vyvětrat. A to je potom hluk od lehce přiopilých lidí hodně nepříjemný a spát se nedá. Po přivolání městské policie se skupinka odebrala dovnitř a byl mnohem větší klid,“ řekla dvaatřicetiletá Jana, bydlící v centru krajského města.

Pokuty policisté zatím neudělovali, ale hlučnějším kuřákům domlouvali. „Jelikož se doposud jednalo o skupinky lidí, kteří se mezi sebou normálně bavili, ale v noci se to více rozléhá, strážníci tyto přestupky řešili domluvou. Zákon nám umožňuje za tento přestupek uložit blokovou pokutu v řádech až několik tisíc korun s ohledem na společenskou závažnost a spáchaný přestupek,“ vysvětluje Lucie Klementová.

Není těžké odhadnout, že během prázdnin, kdy se lidé chodí bavit do středu města prakticky každý den, stížností na rušení nočního klidu přibudou. Ostatně třeba lidé z Pernštýnského náměstí si už nyní na rámus stěžují u vedení města často.

V Chrudimi zatím restaurace nekontrolují

Na menších městech v kraji je zatím situace klidnější. Například v Chrudimi do poloviny června strážníci k hlučícím lidem před podniky vyjíždět nemuseli. A to, zda se v restauracích kouří, nebo ne, zatím nekontrolují.

„Kontrolní činnost v restauracích neprovádíme. Odpovědnost za dodržování zákazu kouření v restauracích zatím necháváme na provozovatelích,“ říká vrchní strážník chrudimské městské policie Lukáš Dvořák.

Problémy s hlučnými kuřáky mají i v sousedním Královéhradeckém kraji, například ve Dvoře Králové nad Labem, kde se problémy po zavedení protikuřáckého zákona zhoršily.

„Ať se bráníte, jak se bráníte, nikdo vám nepomůže. Na slušné občany se tady ohledy neberou. Pod okny máme každý den halekající opilce, močí na popelnice, řvou a provokují, když na ně zavoláte. Mám malé dítě, které to budí,“ říká Petr Kallen, který bydlí u jednoho z nonstopů v centru Dvora Králové.

Přestože lidé, stěžující si na hloučky hlasitých návštěvníků barů, neustále volají městskou policii, výjezdy strážníků mají jen krátkodobý účinek. Jakmile policisté odjedou, hluční hosté vyjdou znovu před podniky.

Protikuřácký zákon začal platit 31. května. Symbolicky v den, který je Světovou zdravotnickou organizací vyhlašován jako Světový den bez tabáku. Zákaz kouření se týká všech hospod, restaurací, kaváren a barů bez rozdílu. Kouřit se ale nesmí také na nekrytých zastávkách a nástupištích veřejné dopravy.

Autor: