Hudebníci z dvacítky zemí vystoupí v Trojhalí jako Ostrava New Orchestra

  8:56
Dohromady se dali jako virtuální těleso prostřednictvím internetové komunikace s Ostravským centrem nové hudby. Historický okamžik nastal 17. srpna v sále Janáčkovy konzervatoře, kdy se hudebníci mezinárodního symfonického orchestru ONO (Ostrava New Orchestra) poprvé sešli a začali zkoušet.

Petr Kotík považuje Ostravu za ryzí hudební ideál. | foto: Archiv MF DNES, Ladislav Němec,  MAFRA

Hudební těleso tvoří celkem 106 hráčů ze dvou desítek zemí a vzniklo jako rezidenční symfonický orchestr Ostravských dní. První veřejné vystoupení se uskuteční už 27. srpna v 19.00 v Trojhalí.

„Myšlenka založit symfonický orchestr pro novou hudbu vznikla na minulém bienále Ostravských dnů i díky zkušenosti se vznikem prvního orchestru tohoto typu – Ostravskou bandou, která existuje už dvanáct let,“ popisuje Petr Kotík, umělecký ředitel Ostravského centra nové hudby a jeden z dirigentů ONO.

Jádro orchestru tvoří hráči ve věku od 20 do 30 let, některé nástrojové sekce pak doplňují členové Ostravské bandy.

„Jsou mladí a nadšení. Pořád proto cvičí, a to i mimo zkoušky, které trvají až osm hodin. Jen španělská skupina měla ze začátku problém se včasnými příchody, ale už pochopili, že se odpolední siesta nekoná,“ dodává manažerka orchestru Lucie Fojtíková.

ONO plánuje v Ostravě hned tři koncerty. Ten první, který se uskuteční v neděli v Trojhalí, se jmenuje ONO poprvé. Ve středu 30. srpna bude následovat Radikální minulost v Divadle Antonína Dvořáka a Závěrečný koncert se v sobotu 2. září vrátí do Trojhalí.

Na repertoáru bude hudba 21. i 20. století a zazní díla Iannise Xenakise, Salvatora Sciarrina, Philla Niblocka, Mortona Feldmana, Richarda Strausse či Johna Cage. Chybět nebude ani desítka kompozic rezidentů Institutu Ostravských dní.

Orchestr ONO povedou kromě Petra Kotíka také Bruno Ferrandis z Paříže a kanadský skladatel Owen Underhill.