Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Havířově mohou lidé začít s připojováním svých nemovitostí na novou kanalizaci

  7:00
V rámci čtvrté etapy odkanalizování částí města nechal Havířov vybudovat splaškovou kanalizaci v okolí ulic U Jelena a Petřvaldská v Havířově-Šumbarku a ulice Modřínová v Havířově-Prostřední Suché. Vedoucí představitelé města a společnosti EUROVIA CS, která byla zhotovitelem stavby, v závěru června tuto etapu slavnostně zakončili. Před pár dny byly pro vybudované kanalizační stoky vydány kolaudační souhlasy. Majitele nemovitostí tak mohou začít s připojováním nemovitostí na novou kanalizaci.

Opravená historická kanalizace v Terezíně. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

S ohledem na finanční náročnost spoluúčasti napojovaných vlastníků nemovitostí, jakou je výstavba soukromých části kanalizačních přípojek, odsouhlasili zastupitelé města poskytnutí bezúročné půjčky budoucím vlastníkům kanalizačních přípojek na vybudování soukromé části této přípojky. Město navíc vlastníkům nemovitostí pro soukromou část kanalizační přípojky zajistí projektovou dokumentaci.

„K tomu, aby se jednotliví vlastníci mohli připojit na kanalizaci, je nutno uzavřít s městem Havířov Smlouvu o výstavbě a financování kanalizační přípojky. Smlouvu jsme majitelům dotčených nemovitostí doručovali osobně a nyní čekáme na jejich zaslání zpět k nám na úřad,“ uvedl René Vašek, vedoucí odboru správy a rozvoje majetku města. Uvedl, že po podpisu smluv městem se smlouvy vrátí majitelům společně s projektovou dokumentací.

„Po realizaci soukromé části kanalizační přípojky pak musí majitelé napojených nemovitostí uzavřít Smlouvu o odvádění odpadních vod kanalizací se společností Technické služby Havířov, které jsou provozovatelem splaškové kanalizace,“ dodal Vašek.

V rámci čtvrté etapy bylo vybudováno přes 3 tisíce metrů a 90 kusů veřejných části přípojek. Tato závěrečná etapa odkanalizování okrajových částí města vyšla na více než 23 milionů korun. Část nákladů v předpokládané výši téměř 10 milionů korun podpoří dotace z Operačního programu životního prostředí.