V Česku výrazně ubylo cizinců, kteří byli v zemi nelegálně

  9:00
V loňském roce zadržela policie celkem 5261 cizinců, kteří u nás pobývali nelegálně. Oproti roku 2015 je to o 3302 zadržených migrantů méně. Nejvíce z nich je z Ukrajiny, Ruska, Kuvajtu a Vietnamu.

Cizinecká policie - Část agendy cizinecké policie by měly od 1. 1. 2009 vykonávat civilní zaměstnanci na místo policistů. | foto: Michal Klíma

Podle slov ředitele cizinecké policie Milana Majera se statistiky vrátily do stavu před rokem 2015, než vypukla migrační krize. Při tranzitní migraci policie loni zadržela 511 cizinců, oproti 3294 v předchozím roce. Nejčastěji se jednalo o malé skupiny migrantů, kteří cestovali mezinárodními vlaky nebo v dodávkách.

V loňském roce bylo v České republice 1567 Ukrajinců, kteří přijdou legálně, pak ale překračují povolenou dobu pobytu. S výjimkou předloňska jsou tyto případy dlouhodobě na prvním místě. Po nich následovali občané Ruska, Kuvajtu a Vietnamu. Na pátém místě se pak umístili Syřané, kteří kvůli uprchlické krizi patřili v roce 2015 mezi nejčastěji zadržené cizince. Zatímco v roce 2015 jich bylo v Česku zadrženo 2016, loni to bylo 158, což je pokles o více než 92 procent.

Loni s také snížil počet lidí, kteří pomáhali cizincům nebo nelegálnímu pobytu nebo překročení hranice, a to ze 168 na 56.

Odhaleno bylo také 1430 falešných dokladů a dalších cestovních listin, což bylo o 1072 méně. Policisté se nejvíce setkávají s rumunskými, řeckými, italskými a českými zfalšovanými doklady. Nejvíce je pak zneužívají Ukrajinci, Češi a Moldavané.

Policie letos vidí možná rizika ze strany občanů Afghánistánu, kteří jsou nyní v Íránu, Řecku nebo Makedonii a vyčkávají na přesun do Německa nebo severských zemí. Další obavy se týkají možného zvýšeného počtu uprchlíků, kteří přijdou z Itálie, odkud v současné době vede hlavní tranzitní trasa. Podle údajů, které má policie k dispozici, čeká v Řecku, Makedonii nebo Srbsku na přesun do Evropy kolem 70 tisíc migrantů.