V Česku startuje projekt hlídacích náramků

  8:00
Po osmi letech se v České republice rozjíždí projekt elektronických náramků, které budou hlídat odsouzené k domácímu vězení nebo lidi, kteří by jinak museli putovat do vazby.
Domácí vězení, hlídací zařízení, náramek

Domácí vězení, hlídací zařízení, náramek

Už před týdnem odstartovali pracovníci probační a mediační služby přípravné práce, aby projekt převedli do praxe. Od minulého týdne koluje také mezi soudci a státními zástupci detailní manuál k chystanému spuštění systému. Z něj vyplývá, že díky elektronickým náramkům a další technoligii budou moci probační pracovníci sledovat nejen to, jestli vězni dodržují režim, pohybují se jen ve vymezeném prostoru nebo se včas vracejí z povolené práce včas domů.

Na dálku ale dokážou i zjistit, jestli odsouzení nepijí alkohol nebo jestli se nepřiblížili k důležitému svědkovi nebo oběti svého zločinu, což mají zakázané. Mediační služba bude mít možnost tyto lidi okamžitě varovat.

Systém bude fungovat tak, že v domově odsouzeného bude umístěno zařízení, které bude vysílat signál do centrály, odkud se bude na všechny vězně dohlížet. Náramek bude mít odsouzený připevněný nad kotníkem a úředníci díky němu zjistí, zda jsou v oblasti pokryté signálem. V případě, že by byl odsouzený mimo dosah, náramek vyšle družicové signály a vězeň bude lokalizován.

Dalším pomocníkem v komunikaci s probační službou bude chytrý telefon. Z toho nepůjde volat na jiná čísla nebo přijímat hovory z cizích čísel. Někteří vězni u sebe budou mít také krabičku s alkoholtesterem, která bude s mobilem propojená. Pracovníci probační služby tak v podstatě online zjistí, zda odsouzený není pod vlivem alkoholu a neporušil tak podmínky trestu.

S trestem domácího vězení počítá trestní zákoník už od roku 2010, soudy ho ale příliš často nevyužívají. Probační a mediační služba už začala šetření v terénu. Úředníci zjišťují například to, jestli je obydlí odsouzeného dostatečně pokryto mobilním signálem nebo zda disponuje stabilním zdrojem elektřiny.

Zatím není jasné, jestli zavedení náramků pomůže českým věznicím, které jsou v současné době přeplněné. V tuzemských celách si svůj trest nyní odpykává téměř 22 tisíc vězňů, což je o tři procenta více, než je kapacita věznic. V loňském roce úředníci dohlíželi na 174 odsouzených k trestu domácího vězení.

O využití elektronických náramků se v českém vězeňství mluví mnoho let, projekt nabral osmileté zpoždění zejména kvůli výběru dodavatele technologií, které mají hlídání odsouzených zajistit. Pět tendrů skončilo neúspěšně.