V Bystřici chystají park regionálních miniatur. První vznikne Zubštejn

  8:44
Bystřická radnice letos začne budovat novou turistickou atrakci. V lokalitě Lužánky poblíž Pohádkové aleje a dětského lanového parku, kde už loni našla místo kontroverzní betonová plastika zubra od sochaře Michala Olšiaka, vznikne na ploše zhruba o rozloze jeden a půl hektaru park miniatur.

Takto vypadá Zubštejn dnes. Zachovalá zřícenina bude první památkou v novém bystřickém parku miniatur. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Tvořit ho budou barevné modely z betonu, kamene a dřeva v měřítku 1:50. První miniatura by měla vzniknout letos koncem prázdnin.

„Základní projekt úpravy krajiny je odevzdaný, máme vytipované krásné místo, kde teče voda podél cesty k Novým Dvorům,“ přiblížil vedoucí Městského muzea a iniciátor parku Vladimír Cisár.

V příštích letech se v místě, kde se nyní pase dobytek z farmy Eden a které bude po terénních úpravách znázorňovat údolí Svratky, postupně objeví přibližně třicet, možná až čtyřicet miniatur.

„Projekt řeší samotný tok i porost, něco se bude sázet, něco kácet. Letos chceme udělat terénní úpravy a cestičky, aby se k miniaturám návštěvníci dostali,“ představuje plány radnice místostarosta Josef Vojta.

Jeden model vyjde podle velikosti na dvacet až třicet tisíc korun. „Nebude to žádná závratná investice,“ míní místostarosta. Každý rok vznikne tři až pět modelů.

Zmenšené regionální památky od Jimramova až k Tišnovu

Vladimír Cisár vybral památky od hradu Skály u Jimramova až po klášter Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova. „Dostaneme tam Zubštejn, Pyšolec, Pernštejn, Dalečín a další hrady,“ počítá Cisár. Vybral však také románský kostelík ve Vítochově a zvažuje i technické památky, jako třeba krytý dřevěný most v Černvíru.

Miniatury vytvoří brněnský modelář Zdeněk Brachtl, který vystavuje svoje práce například na Pernštejně nebo v Blansku a spolupracuje s památkovým ústavem či muzei.

„Obvykle dělám modely ze sádry a lepenky, nyní budou kvůli trvanlivosti z velké části z betonu. Potřeba bude kámen i dřevo,“ popisuje.

Jako první vytvoří zmenšeninu Zubštejna, kdysi jednoho z největších moravských hradů. Ovšem stejně jako v případě dalších památek nebude model odrážet jeho aktuální stav, ale dobu největší slávy.

„Bude to stav hradu před jeho zánikem ze 14. až 15. století. Snažím se být co nejrealističtější, každou památku si nastuduji,“ líčí modelář.

Podle měřítka by měl mít Zubštejn na šířku zhruba šest metrů. „Celé opevnění hradu má ve skutečnosti kolem 300 metrů. Na výšku bude mít model kolem jednoho metru,“ počítá historik Cisár.

Zdeněk Brachtl bude pracovat přímo na Lužánkách. „Kusy, které půjdou udělat doma, si nachystám v ateliéru a pak je převezu do Bystřice.“ Betonovat bude přímo na místě.

„Koncem léta už by se měl Zubštejn vypínat v plné kráse,“ dodává Cisár.

Nejbližšími podobnými atrakcemi je park Boheminium v Mariánských Lázních, na Slovensku mají v obci Podolie nedaleko Piešťan bezmála 70 modelů hradů, zámků, kostelů, rozhleden nebo rodných domů.

Autor: